Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Серед вцілілих ікон “Козацької Покрови” є знайдені на Полтавщині

Серед вцілілих ікон “Козацької Покрови” є знайдені на Полтавщині

У запорозьких козаків був особливий культ Богородиці-Покрови як заступниці та захисниці від ворога. Головна січова церква завжди була на честь Покрови. Її ікона була в кожному козацькому курені. Зображували її й на хоругвах, під якими козаки виступали в походи.

Перед кожним походом навколішки ставали на молитву до Пресвятої Богородиці – “Під Твою милість прибігаємо”. По завершенні походу – незалежно від його успішності – козаки відправляли молебень на честь Божої Матері.

Саме на свято Покрови Пресвятої Богородиці, 14 жовтня, на козацькій раді січовики щороку обирали собі кошового отамана. За звичаєм, він мав двічі відмовитися від честі очолити “шановане товариство”. Погоджувався після третьої пропозиції. Цим ніби підкреслював, що йде на цей уряд не з власної волі, а на прохання козаків.

Особливе пошанування Покрови Богородиці збереглося, коли козацтво створило свою державу – Гетьманщину. У ній у XVII-XVIII ст. квітне “козацьке бароко”. Виникає й новий тип ікони – “Козацька Покрова”. На ній під покровом-омофором Богородиці іконописці розміщують українських ієрархів, гетьманів, старшину та значних козаків.

Донині в українських музеях ікон типу “Козацька Покрова” вціліло лише трохи більше десятка. Серед них – “Покров Богородиці” із зображенням у натовпі козацької старшини та їхніх дружин у вбранні часів Гетьманщини – в кунтушах і корабликах. XVIII ст. Походить із с. Мала Бугаївка, нині –  Васильківського району Київської області. За іншою версією – із Миргорода на Полтавщині.

За матеріалами УІНП 

 

Система Orphus