Ви тут:
Суспільство Україна 

Сьогодні – 77-ма річниця створення УПА

Сьогодні – 77-ма річниця створення УПА

14 жовтня є символічним днем створення Української Повстанської Армії.

Ця дата була визначена самими повстанцями – відповідне рішення ухвалив підпільний парламент  – Українська Головна Визвольна Рада. 

“У жовтні 1942 року на Поліссі постали перші збройні відділи, що дали початок Української Повстанської Армії. 1) Для зафіксування цього історичного моменту визначається день 14-го жовтня 1942 року днем постання УПА. 2) Для вшанування цього моменту день 14-го жовтня, що збігається з історичним козацьким святом Покрови, вводиться як святковий день УПА”, – йдеться у постанові Української Головної  Визвольної Ради від 30 травня 1947 року. 

Українська повстанська армія – військово-політична формація Українського визвольного руху, стратегічною метою якого було відновлення української державності. УПА були єдиною в Другій світовій війні армією, яка ставила собі завданням захист українців. 

Заснована на зламі 1942–1943 років, вона діяла до вересня 1949-го, після чого реорганізована в збройне підпілля, що тривало до середини 1950-х. Через лави УПА пройшло понад 100 тисяч осіб. 

Армія оперувала на території 150 тисяч км² із населенням 15 мільйонів осіб. Підпілля ОУН діяло по всій Україні, в тому числі в Криму і на Донбасі. УПА – це армія всього українського народу, а не суто «галицьке» явище, попри нав’язуваний стереотип. Для прикладу, у всіх етапах створення і боротьби УПА брали участь полтавці. Так, в «Поліській Січі» начальником штабу був Петро Дяченко із Миргородщини, командиром батальйону рейдуючих частин УПА – Микола Савченко (Байда) із Гадяччини, заступником референта пропаганди Крайового Проводу ОУН Південно-Східних українських земель була Катерина Мешко із Старих Санжар, головою Української Головної Визвольної Ради, яка об’єднала всі українські національні сили для боротьби з більшовиками був уродженець шишак Кирило Осьмак. 

За участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона осіб. Боротьбу УПА у формі беззбройного опору підхопив дисидентський рух 1960-х років і національно-демократичне відродження кінця 1980-х – початку 1990-х.

За матеріалами УІНП 

Система Orphus