Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Про обов’язковість проходження стратегічної екологічної оцінки говорили у Полтавській ОДА

Про обов’язковість проходження стратегічної екологічної оцінки говорили у Полтавській ОДА

У Полтавській облдержадміністрації за круглим столом зустрілися представники структурних підрозділів облдержадміністрації та розробники містобудівної документації. Вони обговорили особливості проходження стратегічної екологічної оцінки (СЕО) в рамках містобудівної документації. Зокрема, наголошувалося на обов’язковості даної процедури при забудові населених пунктів.

Заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації Олександр Ткаченко відзначив, що Закон “Про стратегічну екологічну оцінку” (прийнятий 12 жовтня 2018 року) поширюється на всі сфери економіки, в тому числі і на програми соціального та економічного розвитку регіонів.

“Багато повноважень цей закон дає громадянам та громадським об’єднанням. Вони мають право активно брати участь у розробці таких документів, обговорювати їх, вивчати, вносити свої пропозиції. В межах повноважень нашого Департаменту ці всі моменти теж розглядаються”, – сказав Олександр Ткаченко.

За період з жовтня 2018 року по жовтень 2019 року до Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації надійшло 126 заяв про визначення обсягів СЕО. Спеціалісти Департаменту розглянули 73 звіти про СЕО, дали свої зауваження і зробили 40 попередніх оцінок щодо документів державного планування.

“Робота ведеться, хоча є ще багато питань. Мета сьогоднішнього круглого столу — послухати рекомендації з Міністерств, озвучити своє бачення щодо необхідності прийняття додаткових нормативних документів та налагодити плідну спільну співпрацю, щоб документація розроблялася вчасно і були враховані інтереси всіх сторін”, – сказав заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації.

У свою чергу начальник Управління містобудування та архітектури ОДА, Ірина Особік зауважила, що нововведення при розгляді документів, яке започаткував Закон про СЕО, навіть призупинило розгляд містобудівної документації.

“Ніхто не знав, як розглядати її (містобудівну документацію, – ред.) в контексті цього закону. Відповідно до європейський стандартів, перед тим, як розробляти містобудівну документацію і загалом займатися просторовим плануванням, проводиться стратегічна екологічна оцінка території, на якій буде реалізовуватися проєкт. Зокрема, створюється екологічна карта регіону, або окремо взятої його частини, проводиться аналіз де вже є негативний вплив діяльності людини на екологію, де його можна мінімізувати та поліпшити екологічний стан”, – розповіла головний архітектор області.

Вона також наголосила, що головною цінністю для Європи є людське життя і те, як людина почуває себе у середовищі. Тож Україна, орієнтуючись на Євросоюз, теж має першочергово враховувати це.

Серед проблем щодо проведення СЕО на Полтавщині, учасники круглого столу відзначили відсутність висококваліфікованих спеціалістів.

“Наразі в області екологів, які б працювали з містобудівною документацією і робили стратегічні екологічні оцінки, немає. У нас є лише архітектори, які за сумісництвом працюють екологами”, – зауважила начальниця Управління містобудування та архітектури ОДА.

Довідково. Стратегічна екологічна оцінка – процедура визначення, опису та оцінювання наслідків виконання документів державного планування для довкілля, зокрема для здоров’я населення, виправданих альтернатив, розроблення заходів із запобігання, зменшення та пом’якшення можливих негативних наслідків. Саме тому в документах державного планування, таких як детальний план у межах населеного пункту чи генеральний план населеного пункту, обов’язково має враховуватись звіт про стратегічну екологічну оцінку, результати громадського обговорення та консультації. Затвердження документів державного планування без здійснення стратегічної екологічної оцінки є неприпустимим.