Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавці вшанували в Києві видатного уродженця Зіньківщини Дмитра Нитченка

Полтавці вшанували в Києві уродженця Зіньківщини Дмитра Нитченка

Двадцять років тому в австралійському місті Мельборні урвався земний шлях видатного українця, уродженця Зіньківщини Дмитра Нитченка (справжнє прізвище Ніценко). В Національному музеї літератури України відбувся вечір пам’яті, присвячений цій видатній постаті, довкола якої оберталося українське літературне життя Австралії.

Прозаїк, мемуарист, дитячий письменник, меценат, публицист Дмитро Нитченко народився  на Зіньківщині в родині хлібороба у 1905 році. 1927 року його, вихідця із селянської родини, оголосили “класовим ворогом” за його, буцімто, “непролетарське походження. Далі юнак працював на заводі, згодом вирушив до Харкова, де мешкали його родичі. З початком німецько-радянської війни Дмитро Нитченко був мобілізований до робітничо-селянської Червоної армії, пройшов німецький полон, а пізніше — табори переміщених осіб (ДіПі). 1949 року Дмитро Нитченко разом з родиною замешкав в Австралії, де працював на каменоломнях, на електростанції, а у вільний час вивчав англійську мову, однак творити та писати українською не припиняв. Перший у світі літературний клуб імені Василя Симоненка з’явився з його ініціативи в Австралії. Працював як член Об’єднання українських письменників “Слово”, провадив керівництво австралійською філією цієї громадської організації, згодом очолив Українську Центральну Шкільну Раду в Австралії, входив до Управи Союзу українських організацій Австралії (СУОА), був дійсним членом Наукового товариства імені Т.Шевченка

У вечорі пам’яті взяли участь донька письменника Леся Ткач (літературне ім’я Леся Богуславець) та внук письменника видавець Юрій Ткач, який активно перекладає і видає в Австралії твори українських письменників, письменник Михайло Слабошпицький. Приїхала також делегація з Полтавщини – народна артистка України Наталія Хоменко, журналістка та літератор Ганна Дениско.

“Дмитро Нитченко – це світло зорі незгасної. Бо якщо уявити діаспору у вигляді зоряного неба, то над Австралією сяє зірка першої величини  – Дмитро Нитченко. А світло зірок до нас іде дуже довго, як відомо”, – зазначила Ганна Антипович, вітаючи нащадків письменника.

На вечорі пам’яті презентували  автобіографічну повість Нитченка “Від Зінькова до Мельбурну”, яку свого часу перевидали у Полтаві.