Ви тут:
Екологія Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Полтавщина долучилась до глобального проєкту “Підтримка Експортної ініціативи для екологічних технологій”

Полтавщина долучилась до глобального проєкту “Підтримка Експортної ініціативи для екологічних технологій”

25 жовтня відбувся круглий стіл круглого столу «Нові ініціативи та інноваційні підходи з управління твердими побутовими відходами на засадах міжмуніципального співробітництва».

Голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький наголосив на необхідності практичної реалізації задекларованих ініціатив щодо поводження з твердими побутовими відходами.

«Дуже хочеться, щоб стратегія нарешті стала практикою, щоб ініціативи прийшли в практичну площину. Нас хвилюють проблеми переповнених сміттєзвалищ, спалювання листя та сміття, відсутність у громадян культури поводження з відходами. Обласна рада зацікавлена в реалізації будь-яких ініціатив, що стосуються поводження з твердими побутовими відходами, готова долучитися до розв’язання даної проблематики, виділити необхідні кошти. Певен, що в цьому питанні, як до речі й в інших, у нас повне порозуміння з облдержадміністрацією», – сказав Олександр Біленький.

Керівник Проекту «Реформа управління на сході України», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH Тарас Журавель представив присутнім нову ініціативу уряду Німеччини – Глобальний проект підтримки експортної ініціативи для екологічних технологій та розповів про етапи його реалізації. За словами Тараса Журавля, проект буде впроваджено в кількох країнах, у тому числі в Україні на теренах Полтавської області.

«Проект GIZ успішно співпрацює з громадами Полтавської області з 2015 року, в тому числі з проектами, що стосуються поводження з твердими побутовими відходами. Полтавщина показує взірцевий досвід міжмуніципального співробітництва. Отже, було прийнято рішення, що нова ініціатива німецького уряду буде впроваджена саме в Полтавській області», – зазначив Тарас Журавель. 

Цей проєкт передбачає здійснення заходів за різними компонентами сфері поводження з твердими побутовими відходами в Йорданії, Тайланді, Індії, Єгипті та Україна.

Під час круглого столу відбулось підписання меморандуму між Полтавською обласною державною адміністрацією та GIZ щодо намірів подальшої реалізації проєкту.

“В області виникають проблеми з поводженням із твердими побутовими відходами. Нині на Полтавщині 570 сміттєзвалищ і лише 8 паспортизовані. Процес ліквідації відходів поступово вдосконалюється за допомогою проєкту. Ми вже зробили певні вагомі кроки: закупили техніку, контейнери, організовуємо логістику вивозу сміття. Тому підписання меморандуму допоможе втілити всі проєктні плани щодо поводження з твердими побутовими відходами”, – зазначив т.в.о. голови Полтавської ОДА Олег Пругло.

Метою Угоди є поліпшення умов для надання муніципальних послуг населенню Полтавської області шляхом підтримки розробки та впровадження планів поводження з відходами на засадах міжмуніципального співробітництва.

«В нашій області щорічно утворюється близько 1,5 мільйона метрів кубічних твердих побутових відходів, які видаляються на звалища і полігони. На початку цього року в області лишилось 570 організованих звалищ. Переважна кількість звалищ створені та функціонують без належного проєктного обґрунтування, експлуатуються за відсутності необхідного інженерного дослідження та дослідження їхнього впливу на довкілля. Наповненість місць видалення відходів складає від 30 до 99%. За останні роки питання експлуатації сміттєзвалищ набули характеру екологічної проблеми. Нині через відсутність необхідного транспорту у відповідній кількості, недостатність контейнерів для складування твердих побутових відходів виникають проблеми із виконання заходів із санітарного очищення населених пунктів. Зараз лише міста та районні центри мають розроблені схеми санітарного очищення. Але навіть вони потребують доопрацювання і не передбачають таких елементів, як сортування та роздільний збір ресурсоцінних відходів», – повідомила заступник начальника управління житлово-комунального господарства Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства облдержадміністрації Тетяна Семенова.

В основу стратегії розвитку сфери поводження з твердими побутовими відходами Полтавської області покладено субрегіональний підхід. У 2017 році прийнято та затверджено комплексну програму поводження з твердими побутовими відходами на 2017-2021 роки для Полтавської області. У процесі розробки комплексної програми проводили аналіз сучасного стану полігонів та звалищ, які функціонують на території області. Планували потужності сортувальних станцій на території районів, обґрунтовували потреби у будівництві та реконструкції полігонів твердих побутових відходів, розраховували необхідну кількість контейнерів. За результатами обрахунків та досліджень були сформовані 5 субрегіонів на території області, які отримали назви Полтавський, Південний, Північно-східний, Північно-західний та Центральний.

Основними заходами комплексної програми запланували виконання органами місцевого самоврядування таких завдань: розробка нових і коригування чинних схем санітарного очищення населених пунктів, формування логістичних маршрутів руху сміттєзбиральної техніки, паспортизація місць видалення відходів, що залишаються в експлуатації та ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ. За 2017-2018 роки жоден район ці заходи не виконав.

У межах другого етапу виконання комплексної програми проводилась закупівля сміттєзбиральної техніки та контейнерів для твердих побутових відходів. Стратегією поводження з відходами для Полтавської області передбачені суттєві інвестиції, які заплановано спрямувати на будівництво субрегіональних сучасних полігонів та сортувально-переробних комплексів твердих побутових відходів. Уже проведено обстеження 6 потенційних земельних ділянок для будівництва сміттєпереробного комплексу. За попередніми обрахунками, одна з них може бути у Щербанівській сільській раді.

Система Orphus