Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Київський реконструктор розповів полтавцям про козацький флот

Київський реконструктор розповів полтавцям про козацький флот

В рамках проекту «Відомі історики на полі Полтавської битви» в Музеї історії Полтавської битви відбулася лекція київського історика і реконструктора Святослава Сичевського «Козацький флот кінця 17 – першої третини 18 століття».  

Святослав Сичевський займається вивченням та реконструкцією козаччини понад два десятки років. Автор кількох історичних блогів, статей, засновник Лабораторії історичного костюму, дослідник різних періодів історії України. Цього року до 310-х роковин подій Великої Північної війни на Полтавщині та Полтавської битви спільно із одеським художником Сергієм Шаменковим виготовили для музею одяг та обмундирування козака-сердюка, манекен якого представлений у сучасній експозиції. Виступає історичним консультантом із питань одягу, предметів побуту, спорядження реєстровців середини XVII століття. 

Лекція «Козацький флот кінця ХУІІ – першої третини ХУІІІ століття» присвячена ще малодослідженій сторінці військової історії України. Із джерел відомо, що своєю вправністю в морському бою, відчайдушністю і дотепністю при штурмах прибережних фортець козаки викликали непідробне захоплення в сучасників. Французький посол у Стамбулі Філіп де Арле де Сезі називав у 1625 р. козаків “господарями Чорного моря”. Посланець шведського короля Жак Руссель звертався в 1632 р. до українських козаків як до “володарів Дніпра і Чорного моря”.

“Козаки вчинили битву такого рівня, що ангели в небесах були в захваті і били браво та були зачаровані від лютості бою”, – писав про морську битву козаків з турецьким флотом біля Кара Хармана (1625 р.) один із найдокладніших османських літописців Кятіб Челебі.

Про тактику ведення морських битв, типи козацьких суден, технологію їх виготовлення йшлося під час лекції. Лектор підкреслив, що саме козацький флот протягом двох століть протистояв найсильнішому флоту світу – османському, з яким вся Європа не могла впоратися. Запорізькі козаки, моряки – саме це прообраз сучасної морської піхоти, втім, як і вікінги. 

На лекцію завітали курсанти військового коледжу ВІТІ, представники Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, козацтва, викладачі кафедри історії України Полтавського національного педуніверситету.  

Система Orphus