Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

85 років виповнюється глобинцю, іменем якого названо малу планету

5 років виповнюється глобинцю, іменем якого названо малу планету

8 жовтня виповнюється 85 років уродженцю міста Глобине Віталію Григоровичу Кручиненку –  українському вченому-астрофізику в галузі малих тіл Сонячної системи, доктору фізико-математичних наук, професору.

Народився майбутній вчений 1939 року в с. Глобине в сім’ї селян-колгоспників. На його дитячі роки припало воєнне лихоліття Другої світової війни, післявоєнна розруха та матеріальні негаразди. Та це не завадило йому успішно закінчити Глобинську середню школу №1 та в 1952 році вступити до Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка на механіко-математичний факультет. Після двох курсів навчання він переходить  на фізичний факультет, на астрономічне відділення. Після закінчення навчання в 1957 році працює співробітником Астрономічної обсерваторії Київського держуніверситету на посадах  науковця, а потім   завідувача лабораторії (відділу) метеорної астрономії (малих тіл Сонячної системи).

Кручиненко В.Г. в колi своiх друзiв вчених-науковцiв украiнских астрономiв та фiзикiв. 1990-тi роки.

У 1994 році за монографію «Метеори та метеорна речовина» отримав премію НАН України ім. академіка  М.П.Барашова.

Як провідний вчений, він проводить велику наукову роботу. В 1995-2004 роках  він  член комісії «Метеори та міжпланетна речовина» Міжнародного Астрономічного Союзу, член Європейського Астрономічного Союзу, член спеціалізованої Ради по захисту докторських дисертацій   при Головній астрономічній обсерваторії НАН України; член експертної ради ВАК України (1993-1998).

В 1971-1985  роках входить до складу редакційної колегії Республіканського міжвідомчого наукового збірника «Проблеми космічної фізики», є членом редакційної колегії  науково-теоретичного журналу «Кінематика и фізика небесних тіл» (з 1997 року), редакційної колегії наукового журналу Братиславського університету імені Каменського «ASTA ASTRONOMICA et UNIVERSITATIS COMENIANAE» (з 1992) та редакційної колегії з 2003 року Астрономічного календаря (ГАО НАН України, Українська Астрономічна Асоціація).

Заступник голови комісії з фізики та астрономії Науково-методичної ради з питань освіти МОН України (з 2000). Голова робочої групи МОН України з розробки державних стандартів з астрономії. Автор понад 160 наукових праць.

У 1997-1998 роках Міжнародний Біографічний Центр в Кембріджі (Англія) визнав його Людиною року, а Американський  Біографічний інститут в 2002 році визнав його Людиною року. У 2010 році Міжнародна астрономічна спілка присвоїла одній із малих планет Сонячної системи ім’я українського вченого «Кручиненко».

“Наш земляк багатогранний в своїх наукових працях, творчості та обдаруваннях. Ним створені поетичні твори, які оспівують рідний край, неповторну вишукану красу квітів рідної домівки, які пам’ятають тепло рук його матері. Ним створено автобіографічну книгу  «Спогади астронома. Професора Віталія Кручиненка» (2009), де зокрема містяться відомості з історії м. Глобине часів Другої світової війни та післявоєнних часів відбудови” – йдеться на сайті Глобинської громади.

Зараз відомий глобинець мешкає в м. Києві.