Ви тут:
Медицина Полтавщина Суспільство 

Вся правда про Пілотний проект на Полтавщині: відбувся флеш-семінар для експертів та медиків

27 вересня у Полтаві відбувся унікальний флеш-семінар для експертів та за участі керівників медзакладів.

“Сьогодні ми на власні очі, а не з чуток, гучних дописів та звинувачень, зможемо дізнатися, що та як відбувається з системою охорони здоров’я в Полтавській області, які реальні результати Пілотного проекту на Полтавщині щодо впровадження системи оплати за пролікований випадок. Які управлінські, фінансові інструменти використовуються та завдяки чому за останні три роки Полтавщина змогла залучити в галузь охорони здоров’я кошти міжнародних інституцій та донорів в рамках різних програм на загальну суму близько 40 млн дол.”, – сказав у вступному слові голова правління Асоціації “Еко Здоров’я України”, експерт з питань eHealth ГО «Платформа здоров’я» Євген Прилипко.

На початку флеш-семінару Євген Прилипко розповів про важливість використання актуальних, достовірних даних та інформації при роботі з сприяння розвитку медичних закладів в умовах трансформації СОЗ.

Директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА детально розповів учасникам про трансформацію системи охорони здоров’я Полтавської області на всіх рівнях надання медичної допомоги, про співпрацю та командну робота керівників медзакладів, їх власників та органів виконавчої влади.

“Пілотний проект стартував 1 квітня 2019 року. До його реалізації включені 56 медичних закладів Полтавської області, які підписали договори з Національною службою здоров’я. Всі пілотні заклади охорони здоров’я мають необхідне комп’ютерне оснащення і підключені до локальної мережі для оперативної відправки карти пролікованого у стаціонарі (форма 066) до інформаційно-аналітичного центру і плідної співпраці з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Вони вже перетворені на комунальні некомерційні підприємства та почали отримувати гроші за новою моделлю фінансування”, – розповів Віктор Лисак.

Та наголосив, що, насамперед, головним завданням для реалізації Пілоту стало навчання, навчання всіх: керівників, лікарів, економістів.

“З метою ознайомлення з Пілотом Полтавської області в нас побували 59 делегацій з 21 області та 58 міст України”, – додав Віктор Лисак.

Від директора Департаменту також пролунав один цікавий вислів, який змусив замислитись всіх присутніх: Коли я запитав у своїх колег чи готові ви зараз повернутися до старої системи, то всі одноголосно сказали, що ні. Ми не будемо працювати як раніше.

В свою чергу головні лікарі декількох лікарень області розповіли про роботу, яку вони провели у своїх медзакладах, про те з чого вони починали та до чого “прийшли” сьогодні.

“Пілот вимагав від нас технічно розпочати роботу з Національною службою здоров’я України. Ми уклали договір з НСЗУ, Ми перетворилися у неприбуткові, відпрацювали розрахунки, акти виповнених робіт. Всі завдання, які ставили перед нами ми виконали і працюємо далі”, – підсумував Віктор Лисак.

Про роль регіонального середовища eHealth на етапі підготовки лікарень до переходу на фінансування за результатом на основі моделі ДСГ розповів заступник директора ДЗ «Центр медичної статистики МОЗ України», консультант ВООЗ з питань обліку та аналізу витрат, консультант пілотного проекту з ДСГ у Полтавській області Сергій Дяченко.

“Приведу декілька прикладів зміни показників по лікарнях, а потім разом подивимося в лікарні як це працює та що роблять лікарі”, – зазначив Сергій Дяченко.

Сергій Дяченко розповів присутнім про всю роботу, яку зробили медики Полтавщини починаючи від проведення аналізу медзакладів, кодування даних, аж до того як це зараз допомагає головним лікарям покращити якість надання послуг.

Також він розповів про свою історію знайомства з лікарями Полтавщини та про участь області у міжнародних проектах.

“У 2000 році я вперше приїхав у Горішні Плавні, тоді ще Комсомольськ, де почали працювати якісь там сімейні лікарі. Я не знав хто це, а коли я з ними познайомився, я закохався в ідею Сімейної медицини, тому що сімейні лікарі говорили, що наше завдання не лікувати, а не допустити захворювання. Це все було не зрозуміло, але цікаво. Тому на Полтавщині Досвід впровадження “новинок” досить далекий. Щодо участі у міжнародних проектах, так, наприклад, у 2004 році було проведено конкурс на участь у Проекті ЄС. У конкурсі перемогла “якась” Алла Бредіхіна з “якоїсь” Полтавської області, а коли в мене запитали де це — це маленьке провінційне містечко, але організатори наполягли, що є переможець, тому необхідно туди поїхати. Відтоді як ми приїхали на знайомство Полтавщина почала брати участь у всіх міжнародних проектах. Перемігши в одному конкурсі область показала, що має інформаційний компонент, який поступово розвивався, сюди й проявляли бажання “їхати” інші Проекти, адже вони бачили результат своєї роботи”, – розповів Сергій Дяченко.

Та надав пораду учасникам флеш-семінару: Все можна зробити, проаналізувати та запровадити, головне — це навчання, навчання всіх хто причетний до роботи у медзакладах.

Так завдяки Проектам Світового банку Полтавщина отримала й найсучасніше обладнання для лікарень та тренінгового центру, автомобілі для бригад екстреної медичної допомоги та багато іншого.

Начальник відділу фінансово-економічної роботи ДОЗ ОДА, аналітик Інформаційно-аналітичного центр; CEO, фінансовий аналітик Advanter Health Алла Бредіхіна розповіла про підготовку лікарень, фінансовий та медичний аудит, розрахунок собівартості медичних послуг та навела приклади статистичних, економічних, медичних даних отриманих завдяки побудові регіонального середовища eHealth та використання фінансової системи «FinHealth».

“Я вражений словами Віктора Петровича: – З персоналу все починається. Я експерт з роботи з персоналом і сьогодні ще раз підтвердив собі, що необхідно роботу з персоналом поставити так, щоб люди розвивалися та навчалися. Щоб зацікавити медпрацівників необхідно, щоб в них з’явилася мета, ціль, наприклад, покращити якість надання медпослуг в закладі і т. д.”, – поділився враженнями від флеш-семінару консультант, співзасновник Харківської експертної групи підтримки медичної реформи, незалежний консультант з питань стратегічного планування та роботи з людськими ресурсами Михайло Довгопол.

А партнер юридичної компанії «ILF», експерт з питань реформи фінансування системи охорони здоров’я та автономізації ЗОЗ Олена Хитрякова коментуючи захід, підімедпослуги, йшла до цієї реформи зі сторони пацієнта.

“Я, як пацієнт, хочу розуміти, за що заплатила держава, тобто, на що я можу розраховувати, що я отримаю. Також я хочу мати інформацію про медзаклади, адже захворівши я оберу найкращий і піду лікуватись саме до таких фахівців. Щоб у лікарні мені були раді, як пацієнту і якомога менше отримати стресу від походу чи перебування у лікарні”, – розповіла Олена Хитрякова.

Також з учасникам провели практичну роботу в системі FinHealth на комп’ютері з реальними даними. Впровадження інформаційних технологій в лікувальних установах гості змогли подивитися у Полтавській обласній лікарні та КУ «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» .