Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

“Від селищної ради – до міста”, – Олег Пруло наголосив на необхідності проходження стратегічної екологічної оцінки при оновленні генпланів

Т.в.о. голови Полтавської облдержадміністрації Олег Пруло під час апаратної наради наголосив на необхідності проходження стратегічної екологічної оцінки в рамках містобудівної документації. Наразі ж на Полтавщині оновлені генплани мають лише 15% населених пунктів.

“Це дуже важливе питання. Жоден розвиток, починаючи від селищної ради закінчуючи містом, не може бути без детального плану та відповідного оформлення документів. Наприклад, до нас звернулося ТОВ “Оржицьке” щодо розроблення документації про розташування поза населеним пунктом на 242 га для будівництва птахокомплексу в Гребінківському районі. Все зроблено з порушенням законодавства. Детальний план на містобудівній раді Департаменту не затверджувався. Тут ціла купа документів, і цим уже займається прокуратура. Щоб таких випадків не було, з самого початку треба робити за законом”, – наголосив Олег Пругло.

Він попросив усіх голів ОТГ, в яких ще немає генерального плану, передбачити на наступний рік кошти на розробку нового генерального плану.

В Україні Закон про стратегічну екологічну оцінку (СЕО) діє з 12 жовтня 2018 року.

“Цього давно очікувала не лише екологічна громадськість, а й наші міжнародні партнери. Цей Закон поширюється на всі сфери економіки, зокрема, і на стратегії розвитку. Також він поширюється на майбутні державні чи галузеві місцеві програми, генплани міст та містобудівну документацію. Відтепер ця документація має враховувати ймовірні негативні наслідки для довкілля та місцевого населення. У СЕО закріплені європейські практики документації та обговорення, що дозволяє громадськості долучитися до процесу прийняття рішень державного планування на різних рівнях. Замовником стратегічної екологічної оцінки є державний орган виконавчої влади або місцевого самоврядування”, – розповів директор Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОДА Максим Брикульський.

До Департаменту за час дії закону надійшло 106 заяв про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки для проєкту містобудівної документації. 59 звітів про СЕО департамент розглянув і надав свої зауваження та зробив 40 попередніх оцінок щодо документів державного планування.

У свою чергу заступник директора Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ Полтавської облдержадміністрації, головний архітектор області Ірина Особік зауважила, що серед проблем реалізації даного закону є відсутність фахівців для оцінки.

“Стратегічна екологічна оцінка – це база для містобудівної документації. Відповідно з цим проектується і розвиток населених пунктів. Серед проблем є те, що стратегічна екологічна оцінка повинна проводитися спеціалістами, які мають два фахи: архітектор-містобудівельник та еколог. Таких високоякісних фахівців у нас, на жаль, немає. Проте, пройшовши певну допідготовку на базі київських інститутів і університетів, наші проектанти вже почали активно працювати”, – сказала Ірина Особік.

2019 року на розгляд містобудівної ради вже подано 94 генеральних плани на 114 населених пунктів і 64 детальних плани територій. 75% цієї документації, за попередньою оцінкою, повинні мати в своєму складі стратегічну екологічну оцінку. З них 65% на сьогодні вже затверджені, решта – на розгляді або на доопрацюванні.