Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Полтавщина стала першою областю, де запроваджують Всеукраїнський громадський бюджет

Уряд вперше започаткував ініціативу щодо проведення Всеукраїнського громадського бюджету в рамках фінансування проєктів з Державного фонду регіонального розвитку. Як розповіла директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА Інна Іщенко, ця ініціатива направлена, щоб залучити всіх громадян України віком від 18 років, які проживають на території області, а також громадські організації, установи, які готові реалізувати цікаву бізнес-ідею і втілити свій проєкт у життя.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» у сумі 500 млн гривень (10% від коштів ДФРР) спрямовуються на фінансове забезпечення реалізації проєктів – переможців «Всеукраїнського громадського бюджету». Ці кошти розподіляються між регіонами.

“На Полтавську область передбачено 13, 3 млн грн. Гроші слід використати до кінця 2019 року. Важливо, що проєкти, які мають подаватися ініціаторами на ВГБ, повинні бути масштабними, оскільки нормативними актами передбачено, що загальна кошторисна вартість проєктів будівництва (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) має складати понад 5 млн гривень, а для інших проєктів – понад 1 млн гривень”, – наголосила Інна Іщенко під час пресконференції в ОКІА “Новини Полтавщини”.

До речі, Полтавська область – перша область, яка розпочинає цей процес. Тож в облдержадміністрації уже розпочали готуватися до його реалізації.

“Полтавська область уже почала підготовчі процедури: розробили положення та уклали договір про співпрацю з фондом “Східна Європа”, оскільки головна вимога – голосування за всі проєкти має бути відкритим, електронним і з точною ідентифікацією особи. Я вдячна нашим партнерам з Фонду “Східна Європа”, зокрема Віктору Ляху, за надану можливість використовувати електронний майданчик для розгляду, обговорення та голосування за відповідні проєкти”, – зауважила директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА.

Розміщення та супровід проєктів Всеукраїнського громадського бюджету Полтавської області буде здійснюватись на платформі http://budget.e-dem.in.ua.

«Після 25 вересня ми оголосимо про старт прийому проєктів на Всеукраїнський громадський бюджет Полтавської області, який триватиме один місяць. Ініціатори проєкту оформлюють у визначеному в Положенні порядку свою проєктну ідею чи задум (або вже мають готовий проєкт – актуально для органів місцевого самоврядування), збирають не менше 70 підписів за свою ініціативу (окрім ініціатора проєкту). При цьому список осіб, які підтримали проєкт, в обов’язковому порядку має містити погодження голови (виконувача обов’язків голови) відповідної місцевої ради, на території якої планується до втілення проєкт», – зазначила Інна Іщенко.

Щодо співфінансування, то постановою КМУ № 196, а також Положенням визначено, що на реалізацію проєктів Всеукраїнського громадського бюджету надходить фінансування з місцевих бюджетів у розмірі більше 10%, решта – кошти Всеукраїнського громадського бюджету (тобто державне фінансування з ДФРР).

Після подання ініціаторами проєктів, які відповідають всім умовам, їх буде розміщено на платформі в системі «Всеукраїнський громадський бюджет Полтавської області» та оголошено про початок голосування.

Голосування за проєкти триватиме протягом 15 календарних днів з дня оголошення про початок голосування. Голосування відбуватиметься шляхом заповнення спеціального бланку голосування в електронному вигляді в електронній системі, яка забезпечує точну ідентифікацію голосуючих осіб шляхом авторизації особи із застосуванням електронного підпису та можливістю перевірки результатів у разі виникнення сумнівів у їх об’єктивності.

Одна особа зможе проголосувати не більше, ніж за два проєкти.

До наступного етапу конкурсного відбору допускаються проєкти ВГБ, які за результатами електронного голосування набрали не менше 30 відсотків голосів загальної кількості голосуючих осіб. Цей етап передбачає відбір проєктів регіональною конкурсною комісією шляхом оцінювання проєктів її членами за встановленими критеріями.

Переможцями попереднього конкурсного відбору проєктів будуть проєкти, які за результатами проведеної оцінки матимуть найбільшу кількість балів за рейтингом, окремо за кожним технічним завданням на проєкти, розробленим на виконання стратегічних цілей регіональної Стратегії розвитку Полтавської області на відповідний період.

Далі проєкти-переможці ВГБ та їх узагальнені переліки, які набрали найбільшу кількість балів за результатами оцінювання регіональною конкурсною комісією, подаються облдержадміністрацією до Міністерства розвитку громад та територій України.

Комісія при Мінрегіоні в свою чергу подає ці проєкти на розгляд та затвердження до Кабінету Міністрів України. Вже після чого здійснюється фінансування та реалізація проєктів.

“Для нас вкрай важливо вчасне використання коштів. Хочемо, щоб до процесу втілення проєктів дійсно долучитися громадяни, мешканці, небайдужі люди, які хочуть покращити інфраструктуру. Хочу звернутися до органів самоврядування, щоб подавали в першу чергу ті проєкти, які у них вже готові. Ми зі свого боку будемо всіляко сприяти, щоб цікаві ідеї були реалізовані. Чекаємо на цікаві проєкти, які ми разом з мешканцями, громадськими організаціями, з науковими установами”, – наголосила Інна Іщенко.