Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

Усікновення голови Івана Предтечі: що не можна робити

11 вересня відзначається свято Усікновення голови пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Івана. У народі 11 вересня називали Ріпним святом або Постником. Вважалося, що з цього моменту осінь поступово вступає у свої права. Навіть говорили: “Прийшов Іван і за собою літо відвів. Про це повідомляє Ukr.media.

Відзначали, що птахи 11 вересня відлітають у теплі краї. Прибирають ріпу, і саме тому цей день називали Ріпним. Святкували його без пісень і веселощів, але зате на столі обов’язково має бути багато смачної їжі. У цей час також можна було збирати різні коріння. Встановлювалися деякі заборони для цього дня. Наприклад, 11 вересня не можна було збирати та вживати в їжу капусту, яблука, цибуля – все те, що нагадувало б людську голову. Пов’язано це з тим, що 11 вересня церква вшановує пам’ять Івана Хрестителя, який був обезголовлений. Крім того, не можна в руки ніж брати – це, згідно з прикметами, до великого нещастя.

Також 11 вересня відзначали день Куприяна. Починали копати картоплю, прибирати буряк і моркву. Говорили, що саме в Куприянів день – 11 вересня – журавлі збираються на болотах і міркують, куди і яким шляхом їм відправитися в теплі краї.

Іван Предтеча був відомий в народі не лише як Хреститель, але і як помічник у лікуванні хвороб очей, про що і молилися йому в цей день. 11 вересня відзначається день усікновення голови Іоанна Предтечі. Він хрестив самого Ісуса у водах ріки Йордан. В Євангелії від Матвія написано про те, що Іван Предтеча загинув мученицькою смертю. В часі його житія країною правив Ірод Антипа, у якого була дружина, але при цьому він залишив її, вбив власного брата і забрав у нього дружину, з якою і став співмешкати. Іван постійно докоряв Іроду, чим викликав гнів його коханки Іродіади.

Сам же Ірод Антипа дуже любив Івана і прощав йому сміливі промови. Однак Іродіада одразу зненавиділа Іоанна і присягнулася знищити його. Одного разу Іродіада вмовила свою дочку  Саломею станцювати перед Іродом, коли у палаці зібралося багато гостей з нагоди дня його народження, а потім попросити голову Іоанна в якості нагороди. Ірод не зміг відмовити Соломії, і Іванові відрубали голову. При цьому, навіть відрубана голова продовжувала викривати Іродіаду. Коли ж Іван помер, то Іродіада заборонила ховати голову разом з тілом, а довго зберігала її в покоях. Бог незабаром покарав всіх учасників цієї історії. Так, Соломії теж відрізало голову крижиною, а Іродіаду та Ірода поглинула земля.

Саме з тієї причини, що Іванові відрубали голову, 11 вересня не можна їсти нічого, що має круглу форму. Крім того, 11 вересня вшановують пам’ять усіх воїнів, які раніше загинули в боях і битвах. Обов’язково обдаровували жебраків і знедолених людей, пригощали їх їжею.

Вважається, що Іван Пісний – це своєрідний рубіж у проведенні робіт. Так 11 вересня, в полі вже не виходили, але займалися приготуванням різносолів. Також 11 вересня відкривалися осінні ярмарки і торги. Говорили, що саме достаток їжі робило дотримання посту дуже складним.

Народні прикмети на 11 вересня:

 • якщо на Івана журавлі на південь полетіли, то зима, за прикметами, ранньою буде;
 • лебедя побачити в небі – до снігу, а гуся – до дощу.

Важливі заборони сьогоднішнього дня:

 • не можна позичати гроші і взагалі що-небудь віддавати з дому. Навіть якщо у вас дуже просять, знайдіть причину для відмови, інакше можна віддати з дому благополуччя;
 • не можна починати нових справ – будь-яке починання в день Усікновення 11 вересня обернеться провалом;
 • прикмети забороняють сьогодні стригтися і навіть зачісуватися, інакше волосся весь рік будуть сіктись;
 • не можна вживати в їжу м’ясо, молоко, рибу, морепродукти;
 • не можна користуватися ножем, сокирою і будь-якими іншими гострими предметами.
 • забороняється різати капусту, цибулю, яблука та інші круглі предмети, оскільки вони асоціюються з головою Іоанна Предтечі. Навіть хліб у цей день прийнято ламати руками. З цієї причини господині завжди намагалися приготувати пісні страви на цей день заздалегідь;
 • не можна ставити на стіл нічого круглого: миски, тарілки; оскільки голова Іоана Предтечі була принесена в страві.
 • існує заборона на червоні плоди і напої (бо «це кров святого Іоанна»): 11 вересня не пили вино, їли томати, червоний перець, червоні яблука.
 • господиням заборонено шити і в’язати.
 • великим гріхом вважається пиячити – повір’я стверджують, що діти тих, хто напивається на Головосіки, будуть п’яницями.