Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

На Полтавщині відбувся фестиваль, присвячений Гадяцькому договору і річниці Конотопської битви

Гадяцькі РДА та  районна рада спільно з Сарівською сільською радою провели традиційний  мистецький фестиваль «Підкова козацької  слави». У село Красний Кут неподалік гетьманської столиці Гадяч, на місце, де гетьман Іван Виговський підписав Гадяцький договір, завітали тисячі гостей.

Цьогоріч дійство  відзначило 5-річний ювілей і  було присвячене не тільки одній із найзнаковіших подій українського державотворення часів Гетьманщини  –  Гадяцькій угоді, але й 360-й річниці Конотопської битви.

Фестиваль  районна влада започаткувала після Революції Гідності  з ініціативи громадського активіста Олександра Зозулі. Фест увічнює події, які відбувалися тут у 1658 році. Саме в околицях Гадяча було укладено  Гадяцький договір, суть якого у створенні конфедеративного союзу Гетьманщини, Польщі і Литви.  «Підкова козацької слави» має на меті нагадувати , що ще майже понад три століття  тому Україна вже могла бути європейською країною – не лише географічно, а й ментально. Тож головна ідея  фестивалю: не забувати, що триває боротьба за незалежність проти російського агресора та приналежність до демократичних європейських цінностей. Про це говорили у привітальному слові  в.о. голови РДА Сергій Бондаренко та голова районної ради Володимир Нікітенко.

«У часи СРСР постать гетьмана Івана Виговського російсько-імперські комуністичні ідеологи  воліли  або замовчувати, або  таврувати як, начебто, «зрадника Росії і попихача Польщі». Насправді ж він не подобався російсько-комуністичному режиму через те, що відмовився від згубного  для Гетьманщини   промосковського  зовнішньополітичного курсу. На початку серпня 1658 р. відкрито виступив проти Москви, що почала втручатися у внутрішньополітичне життя України. Тобто вже через три роки після  переяславської ради  вдався до її денонсації, уклавши 16 вересня неподалік  Гадяча на Полтавщині знаменитий договір, який називають першою спробою євроінтеграції України», – зауважив на церемонії відкриття фестивалю регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар.   

Саме цей договір став причиною агресії Московщини проти Гетьманщини. Рівно 360 років тому, у липні 1659 р. під Конотопом козацькі війська під командуванням Івана Виговського при підтримці татарської кінноти завдали поразки московським окупаційним  військам, що вторглися на Лівобережну Україну. Тоді війську Виговського і союзників вдалося  вщент розбити московського ворога  під  Конотопом, наголосив  гість з Полтави. Він також провів історичну паралель з сьогоденням:

«Минуло 360 років з часу звитяжної Конотопської битви. Часи міняються, але сутність імперії з центром у Москві не змінюється. Після Майдану, Революції Гідності Україна твердо стала на європейський шлях. Обраний Україною європейський вектор як і тоді – 360 років тому – став ключовою причиною агресії  Московщини  вже  у наш час». 

Родзинкою фестивалю стали  виступи   популярного молодіжного  етно-рок-гурту «Kozak System» та гостей з Конотопа – колективу духового оркестру 58-ої  окремої мотопіхотної  бригади імені гетьмана Івана Виговського. Глядачам запам’ятається й  B&B Project – гурт, який популяризує народні інструменти, від чого і пішла назва гурту (бандура і баян).

Фестиваль також  відвідали гості з м. Дніпро  – творці шоу «Люті козаки», які показали бойовий гопак і влащтуваои майстер-класи усім, хто не лякався шаблі чи батога. А ще  завітали  учасники козацьких та кінних театрів, майстри декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва.