Ви тут:
здоров’я Медицина Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

На Полтавщині успішно реалізували проєкт з держгарантій медичного обслуговування для стаціонарної меддопомоги, – Віктор Лисак

Які зміни чекають на спеціалізовану медицину у 2020 обговорили, під час прес-конференції на тему “Трансформація охорони здоров’я України через призму полтавського “пілота”, присвячена реалізації пілотного проекту трансформації фінансування системи охорони здоров’я в Полтавській області та його досвіду для масштабування на всі регіони України.

“Пілотний проект із реалізації держгарантій медичного обслуговування для стаціонарної медичної допомоги, який проводиться в Полтавській області, успішно реалізовано”, – сказав директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак.

“Я можу сказати, що пілот вдався. Головним нашим завданням було ефективно використовувати кошти й надавати якісні послуги. Дуже важливий був комплексний підхід: усі впроваджувані зміни мають бути послідовними та поетапними, ґрунтуватися на доказових системах, бути обґрунтованими й ефективними. Все це на сьогодні відбулося”, – додав Віктор Лисак.

Та зазначив, що завдяки впроваджуваним змінам на вторинному ринку з’явилася конкуренція.

“Якщо говорити про зміни, то на первинному ринку вони відбулися – близько 80% населення уклали декларації. Загалом же є дуже багато секторів (паліативна допомога, реабілітація, екстрена медична допомога), які теж потребують розвитку”, – сказав Віктор Петрович.

“На госпітальному секторі ми лише розпочали цю роботу. Там наразі відбувається конкуренція – є ФОПи, є приватний сектор, є комунальний, центри первинної медико-санітарної допомоги. В нас відбулися зміни в перинатальній допомозі, ми впровадили всі інформаційні технології, телемедичні технології та ін.”, – зазначив Лисак.

Крім того, він наголосив на важливості “ефективного та прозорого використання коштів”.

За словами Лисака, зміни стартували ще в 2018 році. 56 медзакладів уклали договори з Національною службою здоров’я України, з них 46 – колишні районні лікарні, пологові будинки, перинатальні центри, ще десять – обласні багатопрофільні медзаклади.

“Усі медзаклади отримують стільки, скільки заробили. Ми працюємо в рамках медичної субвенції, але ми ефективно, прозоро та раціонально використовуємо кожну копійку. В цьому плані система змінюється. Якщо подивитися на результати, то госпіталізація в області скоротилася на 4,1%, складність випадків збільшилася. Це означає, що приходить розуміння про економічну неефективність непотрібних госпіталізацій”, – сказав він.

Лисак також виділив кілька обов’язкових компонентів для підготовки госпітального сектора до реформування: “команда, готова до впровадження змін, аналіз витрат і ефективність їх використання з клінічним компонентом, наявність інформаційної системи обробки даних, матеріально-технічна база й партнери (міжнародні, приватні інституції, експерти, громадські організації та ін.)”.

У свою чергу заступник директора ДУ “Центр медичної статистики Міністерства охорони здоров’я України” Сергій Дяченко вважає найважливішим розуміння (головними лікарями та місцевою владою – ІФ) того, як працює нова модель”.

“Головною метою цього пілотного проекту було відпрацювати технічну модель взаємовідносин між установами, департаментом і платником, у цьому випадку – НСЗУ для того, щоб усю цю модель можна було поширювати на інші території України. Найважливіше, щоб головні лікарі та власники лікарень розуміли, для чого ця модель і як вона працює”, – сказав Сергій Дяченко.

“Які компоненти необхідні для трансформації вторинної ланки: …команда, готова до впровадження змін, аналіз витрат і ефективність їх використання з клінічним компонентом, наявність інформаційної системи обробки даних, матеріально-технічна база й партнери (міжнародні, приватні інституції, експерти, громадські організації та ін.)”, – наголосив  Віктор Лисак.

“Дякуємо за багаторічне партнерство, пишаємося, що у т.ч. завдяки тісній командній співпраці Advanter Health Полтавщина стала та залишається лідером трансформації системи охорони здоров’я в Україні та торує непростий шлях її реалізації. Саме докладаючи спільних командних зусиль вдалося вчасно підготувати медичні заклади, навчити персонал, провести фінансовий та медичний аудит, щоб у непростий для країни час взяти на себе пілотування моделі фінансування за пролікований випадок. В цей період була розроблена та вдосконалювалась фінансова система FinHealth, яка використовувалась на Полтавщині для розрахунку та аналізу витрат, імітаційного моделювання та, в рамках пілотного проекту, використовується для обліку та розрахунку вартості пролікованих випадків, проведення розрахунків з НСЗУ та багато в чому ще, як основа регіональної HMIS (Health managment information system). Система підтвердила вкотре свою ефективність. Вона перевірена, доступна, безкоштовна та ефективна, оскільки створена на основі міжнародного досвіду та відпрацьована на практиці”, – говорять представники компанії Advanter Health.