Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство 

Міжмуніципальне співробітництво громад Полтавщини: аналіз та перспективи

25 вересня, під час інформаційної сесії з представниками РДА, міст та ОТГ щодо використання нових моделей та методів роботи забезпечення регіонального розвитку, Департамент економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій обговорив стан та перспективи міжмуніципального співробітництва громад області, а також проаналізували вже існуючі договори ММС.

Полтавська область є, та маю надію ще довго залишиться, національним лідером з питання співробітництва громад. Свого часу ми були пілотом з відпрацювання Закону України «Про співробітництво територіальних громад». Полтавщина має значний досвід співпраці з проєктами МТД, які активно, в рамках своїх конкурсів надавали фінансову та методичну підтримку реалізації ММС-проєктів (проєкти, що реалізовувались GIZ; створення ЦНАПів за програмою U-LEAD з Європою; ініціативи підтримані проєктом DESPRO). ММС – є чудовим підґрунтям щодо подальшого об’єднання громад у спроможні ОТГ, адже що, як не успішно реалізований проєкт є підтвердженням ефективності об’єднання зусиль та вирішення спільних соціально важливих завдань”, – зазначила директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА Інна Іщенко.

За даними Реєстру договорів про співробітництво територіальних громад, який веде Мінрегіон України, механізм ММС активно використовується громадами тепер уже всіх областей України, з яких Полтавська область залишається лідером.

На сьогодні в Україні зареєстровано 474 такі угод, 102 з яких діє у Полтавській області (2015 рік– 14 угод, 2016 рік – 17 угод, 2017 рік– 18 угод, за 2018 рік – 40 угод, за 2019 рік – 13 угоди). Загалом до участі в реалізації угод залучено 253 місцевих рад (8 міських, 9 селищних та 236 сільських рад), тобто майже 50 % від всієї кількості місцевих рад області (загальна кількість – 503 місцеві ради) беруть участь у реалізації проектів шляхом використання ММС механізму”, – повідомила заступник начальника Управління інвестиційної політики Департаменту економрозвитку Юлія Клименко.

В Полтавській області є практика використання механізму ММС у рамках укладання міжрайонних договорів (3 угоди).

По одній громаді з Глобинського та Хорольського районів залучено до реалізації міжрайонної угоди, ініціатором якої є Василівська сільська рада Семенівського району (назва проекту «Відродження пожежної безпеки територіальних громад Семенівського, Глобинського та Хорольського районів як суттєвий фактор їх майбутнього», 2017 р.).

Мачухівська сільська рада Полтавського району є ініціатором проекту з налагодження системи ТПВ в межах Мачухівської та Судіївської сільських рад Полтавського району і Плосківської сільської ради Решетилівського району (договір 2017 року).

Реалізація спільного проекту «Туристичний кластер як рушій соціально-економічного розвитку» (угода 2018 року, ініціатор Кобеляцька міська рада) об’єднала зусилля громад відразу чотирьох районів: Кобеляцького (7 громад), Козельщинського (1 громада), Новосанжарського (3 громади) та Решетилівського (1 громада).

Також область має унікальну практику укладання та участі в міжобласних угодах (2 угоди). (Смотриківська сільська рада Пирятинського району є ініціатором угоди щодо спільного утримання КП «Смотриківське» (тематика – питне водопостачання) разом з Годунівською сільською радою Яготинського району Київської області. Водночас Смотриківська сільська рада є учасником угоди щодо спільного утримання ЦНАПу, ініціатором якої є Годунівська сільська рада Київщини)”, – додала Юлія Клименко.

Та наголосила, що не всі райони Полтавської області достатньо активні та використовують можливості співпраці громад на користь розвитку своїх територіальних одиниць. Відтак за кількістю угод і лідерах ММС співпраці знаходяться Лохвицький (13 угод), Полтавський (12 угод), Новосанжарський (11 угод), Гадяцький (9 угод), Пирятинський (7 угод), Решетилівський, Семенівський, Оржицький та Кременчуцький райони (по 6 угод).

У лідерах – Полтавський, Новосанжарський, Гадяцький та Решетилівський райони, в яких до ММС залучено понад 20 громад.

ММС — це спосіб, який завдяки об’єднанню зусиль громад, може покращити якость життя населення”, – сказала Юлія Клименко.

Пріоритетний розподіл ММС угод:

 • забезпечення пожежної охорони та безпеки – 32 угод;

 • поводження з ТПВ та вирішення екологічних питань – 17 угод;

 • забезпечення надання послуги населенню (адмінпослуги, ЖКГ, водопостачання) та архів – 9 угод;

 • покращення надання медичних послуг (в т.ч. утворення ПМСД, проведення ремонтів в закладах ОЗ) – 7 угод;

 • ремонт доріг та обслуговування/утримання узбіч – 6 угод;

 • впровадження ІТ систем ( в т.ч. проекти Смарт громада) – 5 угод;

 • розвиток туризму – 5 угод;

 • покращення освітніх послуг (в т.ч. утримання закладів освіти, інклюзивна освіта, термомодернізація закладів) – 4 угоди;

 • енергоефективність (запровадження енергосервісу, впровадження альтернативних джерел енергії) – 4 угоди;

 • вирішення проблем транспортного сполучення – 2 угоди;

 • вуличне освітлення – 2 угоди;

 • забезпечення високошвидкісним Інтернетом – 2 угоди;

 • розвиток спорту – 2 угоди

 • розробка стратегії місцевого розвитку; дотримання вимог трудового законодавства (інспектор з праці); створення Агенції місцевого розвитку; розвиток сільського господарства; надання соціальних послуг – по 1 угоді.

При опрацюванні та для прикладів успішної реалізації проєктів стане в нагоді методична та інформаціна база, яка за роки дії закону накопичилась вже в досить значному обсязі. А саме, сайт Міністерства розвитку громад, сайти партнерських проектів, сторінка Департаменту в ФБ, зокрема розділ відео”, – підсумувала Юлія Клименко.

Сподіваюсь, що наша область й надалі буде серед лідерів в Україні щодо укладання договорів міжмуніципального співробітництва”, – сказала Інна Іщенко.