Ви тут:
здоров’я Медицина Полтавщина прес-конференція Суспільство ТОП-новина 

Лікування хвороб серця, фактори ризику та поради від лікарів Полтавщини

В рамках субпроекту “Запровадження інноваційної моделі системи надання послуг хворим на гіпертонію у Полтавській області” проекту Світового банку та МОЗ України “Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей” та відзначення Всесвітнього дня серця в ОКІА “Новини Полтавщини” відбулася прес-конференція щодо стану сучасної кардіології та перспектив її розвитку.

“Поява Всесвітнього дня серця зумовлена необхідністю підвищення інформованості населення про небезпеку, яку несуть серцево-судинні захворювання. В Україні 68% смертей пов’язані, саме з хворобами серця (серцева недостатність, інфаркти, інсульти, порушення ритму). 2/3 смертей попереджують профілактикою”, – повідомила доцент кафедри сімейної медицини Української медичної стоматологічної академії Євдокія Кітура.

Лікарі поділяють фактори ризику виникнення хвороб серця на керовані та некеровані.

“Не керовані — це вік, стать та генетика, а все інше — це керовані (харчування, куріння, надлишкова вага, ожиріння). Лише профілактика та боротьба з керованими факторами допоможе зберегти здоров’я вашого серця”, – додала Євдокія Кітура.

На Полтавщині протягом року проведено майже 1000 стентувань (ургентних пацієнтів).

“За останні 2 роки в Україні збільшилась кількість летальних випадків від хвороб серця. Це пов’язано з неуважним ставленням людей до свого здоров’я та фінансовий стан. Наприклад, лише 60 % пацієнтів знають про свою хворобу, з них 30% – приймають ліки”, – розповів асистент кафедри внутрішніх хвороб Української медичної стоматологічної академії Олександр Мохначов.

Завідуючий відділенням Полтавського обласного кардіоцентру Дмитро Баклицький нагадав, що в Україні діє Програма реімбурсації “Доступні ліки”, в перелік якої входять і ліки від хвороб пов’язаних із серцем.

“Так, можливо ці ліки нашого виробника, а не закордонних фірм та найвищого ґатунку, але якщо стоїть питань — взагалі не приймати ліки через відсутність коштів, то краще приймати хоча б наші ліки. Головне правило здоров’я — при поганому самопочутті пацієнт завжди повинен звертатись до лікаря”, – сказав Дмитро Баклицький.

Для людей з порушенням роботи серця, першочергово, необхідно слідкувати за вагою.

“Людям необхідно не забувати, що підтримка лише одного з факторів ризику не захистить їх від хвороби. Слідкувати за здоров’ям необхідно комплексно, починаючи від думок..”, – сказала Євдокія Кітура.

Студент 5 курсу медичного факультету УМСА, волонтер загону “Єдність” УМСА Олександр Помилой розповів про роботу ВЗ “Єдність” та анонсував захід, який відбудеться 27 вересня у ТРЦ “Київ” щодо боротьби із артеріальною гіпертензією.

“Під час заходу полтавці зможуть безкоштовно виміряти артеріальний тиск та отримати консультацію від фахівців щодо їх факторів ризику”, – сказав Олександр Помилой.

На запитання як розпізнати серцевий напад відповів Дмитро Баклицький.

Найчастіше серцевий напад проявляється такими симптомами: гострий біль за грудиною, у лівій лопатці, у лівому плечі та руці, інколи болять обидві руки, болісні відчуття можуть розповсюджуватись на шию, зуби, щелепу і навіть живіт. Разом з тим можуть бути запаморочення, озноб, слабкість, холодний піт, відчуття нестачі повітря. Від того як швидко Ви зорієнтуєтесь, як швидко до хворого приїде лікар невідкладної допомоги, залежить подальший прогноз”, – сказав Дмитро Баклицький.

Що ж робити коли трапився серцевий напад?

  1. Найперше треба зателефонувати 103, та повідомити диспетчеру скарги, розповісти як потрапити до Вашого житла та лишити відчиненими вхідні двері (на випадок втрати свідомості, лікарі все одно зможуть потрапити до житла і надати допомогу, навіть якщо зустріти їх буде нікому).

  2. Якщо серцевий напад стався у Вас, а поруч немає нікого – не панікуйте!

  3. Відчиніть кватирку, увімкніть кондиціонер, щоб забезпечити помешкання свіжим повітрям. Покладіть під язик таблетку/капсулу нітрогліцерину або використайте нітрогліцериновий спрій – так препарат найшвидше потрапить у кров та почне розширювати судини. Якщо пацієнт раніше вживав нітрогліцерин, а зараз не відмічає ефекту то можна повторно (з інтервалом 5-10 хвилин) прийняти нітрати 2-3 рази, залежно від ефективності. Ще один лікарський засіб, таблетку якого слід розжувати в перші хвилини інфаркту – аспірин, приблизна доза – 300 мг.

  4. Якщо є можливість виміряти артеріальний тиск та він виявиться низьким, спостерігається блідість шкіри, слабкий чи уповільнений пульс, слід лягти з піднятим головним краєм та зігнутими ногами, або сісти, якщо в положенні лежачи ускладнюється дихання (все залежить від ситуації). Далі лишається тільки чекати медиків.

У випадку коли стан хворого різко погіршується, потрібно надати невідкладну допомогу. У разі втрати свідомості та відсутності дихання (хворий може характерно хрипіти) в межах першої медичної допомоги терміново виконуйте серцево-легеневу реанімацію. Для того щоб врятувати людину у Вас є 3-5 хвилин.

Запам’ятайте алгоритм дій:

В ідеалі, перш за все, треба виконати дефібриляцію (але в наших реаліях дефібрилятора практично ніколи немає поруч, навіть в місцях великого скупчення людей – аеропорти, вокзали і т.д.), тому необхідно виконати прекардіальний удар (що має ефективність у близько 6% випадків).

Техніка виконання прекардіального удару елементарно проста: потрібно нанести сильний удар кулаком з висоти 30-40 см в нижню третину грудини хворого, що лежить без свідомості на спині.

Після цього слід розпочати непрямий масаж серця (30-60 секунд) та оцінити стан хворого (наявність пульсу, самостійне дихання). Якщо хворий не подає ознак життя, треба продовжити реанімаційні заходи (непрямий масаж серця, штучне дихання). Важливо натискати на грудину з достатньою глибиною та частотою (не менше 100 натискань на хвилину), періодично оцінюючи стан хворого, та, в разі відсутності ознак життя, продовжувати надавати допомогу до самого приїзду медиків. Можливо Вам доведеться надавати допомогу досить тривалий час, будуть боліти руки та спина, але не зупиняйтесь та продовжуйте підтримувати циркуляцію крові в організмі постраждалого, адже на кону найдорожче – життя людини.