Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Фестиваль Думок – як це було в Естонії: враження учасника

14 вересня у Полтаві стартував перший Фестиваль думок. Це подієвий формат новий для обласного центру, та й України загалом.

 Серед організаторів – низки громадських організації –  Полтавська філія Суспільної Служби України, представниця якої, полтавка Наталія Кірячок,  громадська діячка і літератор, минулого року мала нагоду побувати у складі української делегації на Фестивалі Думок в Єстонії.

“Фестиваль відбувався у невеличкому містечку Пайде, населення якого складає всього сім тисяч жителів. Місце проведення обрали не випадково – Пайде розташоване в географічному центрі Естонії, куди зручно дістатися з буль-якого міста країни. Що можу сказати? Фестиваль думок, окрім всього, дарує емоцію, а його атмосфера заряджає позитивною енергією”, – згадує Наталія.

Як виявилося, ідея створення фестивалю не нова. В певнй момент у суспільстві назріло непорозуміння і з`явилася недовіра до влади.

«Виникла необхідність у майданчику, де естонці могли б зібратися і відкрито поговорити про свої проблеми. Саме тоді активістам спало на думку застосувати досвід Швеції, де подібні фестивалі проводять вже 50 років».

 

Усі охочі могли взяти участь в дискусіях на соціальні, полтітичні та інші актуальні для суспільства теми. Увазі публіки представили 160 обговорень на 24 майданчиках. Всього на фестиваль надійшло понад 200 заявок, що охоплювали найрізноманітніші галузі — починаючи з інновацій в медицині і завершуючи лісоводством. Частина дискусій транслювалася онлайн англійською та російською мовами.  Участь у дискусіях взяли члени Європарламенту від Естонії. На одному з майданчиків представили перший естонський безпілотний автомобіль. 

“Організатори поставили перед собою амбітну мету – змінити культуру обговорення в суспільстві, а через це і поведінку людей. Це виходить з розуміння, що кожне гарне обговорення засноване на аргументації і взаємній повазі”, – говорить Наталія Кірчок.

Після відвідання події з’явилися амбіції провести аналогічний фестиваль у шести містах України, зокрема в Полтаві.

“В нашому місті ще немає соціальної згуртованості, люди, організації та установи діють розрізнено. Так, відбувається багато заходів – конференцій, семінарів,  ярмарків, зборів, культурних фестивалів. Звичайно ці заходи дозволяють людям зустрітися один з одним або з особами, які приймають рішення, з лідерами, що формують громадську думку. Але існуючі платформи діють в обмеженому середовищі, де задіяні люди, що мають схожу думку. Це стосується і соціальних мереж, які ізолюють  людей в їхніх власних групах. Саме тому необхідна нова платформа для відкритої дискусії, проведення дебатів на важливі теми”.