Ви тут:
Суспільство Україна 

30 років тому створили Народний Рух України

30 років тому – 8-10 вересня 1989 року – в Києві в актовій залі Київського політехнічного інституту відбулися установчі збори «Народного руху України за перебудову».

У роботі з’їзду взяли участь понад 1100 делегатів із усіх регіонів України, в тому числі й з Полтавщини. Головою НРУ обрали українського поета, громадського діяча Івана Драча. А керівником виконавчої структури організації – Секретаріату Руху – колишнього політв’язня Михайла Гориня.

На з’їзді були присутні як гості діячі польської «Солідарності» і новообрані посли до Сейму Польщі.

Народний Рух України виник як широкий фронт, який об’єднував різні за поглядами ідеологічні сили: від комуністів-реформаторів (які, як і Горбачов, сподівалися на можливість реформування системи) до правих радикалів. Всіх їх об’єднала ідея зламу тоталітарної системи. Тому не дивно, що спочатку в назві Руху фігурували слова «за перебудову».

“Мені запам’ятався блискучий виступ В’ячеслава Чорновола на з’їзді, який сказав, що НРУ буде корисним і потрібним, коли чітко поставить завдання щодо України, яка мусить відновити свою державну незалежність, що досить бути під московським ковпаком”, – згадує учасник з’їзду, народний депутат 6 скликань Ярослав Кендзьор, – Після з’їзду Чорновіл наполіг, щоб забрати додаток у назві «за перебудову». Це було зроблено на ІІ з’їзді”.

Рух швидко радикалізувався разом з подіями у країні і вже наприкінці 1990 р. на своєму ІІ з’їзді перетворився на правоцентристську антикомуністичну силу, що проголосила своєю метою незалежність України.