Ви тут:
Суспільство Україна 

30 років тому прогримів перший фестиваль “Червона Рута”

30 років тому, 17–24 вересня 1989 року, в Чернівцях відбувся перший фестиваль української сучасної пісні та популярної музики «Червона рута».

Cвято української музики тривало під пильним контролем КДБ, міліції та Компартії. Втім, навіть їхня пильна увага не завадила тому, що на пісенному святі прозвучав Гімн України і люди розгорнули синьо-жовтні прапори. Фестиваль став не просто культурною подією, це був вагомий поступ українців у здобутті незалежності Української держави.​

На фестиваль «Червона рута» приїхали близько 50 вокально-інструментальних ансамблів, близько 40 поп-музикантів, 30 рок-гуртів, близько 50 бардів. Загалом було понад 500 виконавців із України, Канади, Аргентини, США, Польщі, тодішніх Югославії і Чехословаччини. Учасники фестивалю пригадують, що знайти нічліг було проблемою, бо спершу чернівчани погоджувалися здавати квартири, а в останній момент відмовили, можливо, через тиск влади.

Це був свіжий ковток повітря в українській культурі – українська пісня зазвучала з новою силою. Василь Жданкін отримав «Гран-прі» фестивалю, серед лауреатів були Віка Врадій (сценічне ім’я «Сестричка Віка»), «Кому вниз», «Брати Гадюкіни», Едуард Драч, Віктор Морозов,Тарас Курчик, Андрій Миколайчук, Тарас Петриненко і ще низка інших митців.

За матеріалами “Радіо Свобода”