Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство Україна 

17 вересня – День безпеки пацієнта

Згідно з Указом Президента № 648/2019 від 4 вересня 2019 року, День безпеки пацієнтів проводитиметься щорічно 17 вересня.

В Указі зазначається, що рішення було ухвалене, «визнаючи забезпечення безпеки пацієнтів одним із важливих елементів надання якісної медичної допомоги та підтримуючи рішення 72-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я».

Так, сьогодні, 17 вересня, в Україні вперше відзначається День безпеки пацієнта.

Як зазначають у ВООЗ, заподіяння шкоди пацієнтам є однією з провідних причин смертності та інвалідності в світі. Щорічно в стаціонарних медичних установах країн з низьким і середнім рівнями доходу відбувається 134 мільйони несприятливих подій, які стають супутніми чинниками 2,6 мільйона випадків смерті, а в країнах з високим рівнем доходу шкода при наданні стаціонарної допомоги наноситься кожному десятому пацієнту.

Міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька повідомила, що за декілька тижнів в Україні запрацює Офіс пацієнта, куди можна буде звернутись зі скаргою для вирішення питання, а не просто обговорювати претензії у коментарях у Фейсбуці, смс-повідомленнях чи по-телефону.

“В Україні щороку в лікарнях інфікується понад мільйон осіб, понад 5 тисяч помирає. З кишені платника витрачається нашою державою на боротьбу з внутрішньолікарняними інфекціями понад 8 млрд гривень”, – сказав начальник Департаменту з питань охорони здоров’я Офісу Президента Ігор Лурін.

За словами завідувача лабораторії безпекових стратегій в охороні здоров’я ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М.Марзєєва НАМП України» Юрія Скалецького, у сфері безпеки пацієнтів Україні слід користуватися досвідом світової спільноти.

Він стверджує, що Україною ігноруються напрацювання, зокрема, напрацювання європейського бюро ВООЗ, що стосуються мінімізації шкоди для пацієнта.

“За нашими консервативними оцінками, кожен день у вітчизняних стаціонарах через проблеми, яких можна було б уникнути, помирає понад 30 пацієнтів. Водночас через ДТП гине 10 людей, на виробництві — одна особа. Це проблема країн з перехідною економікою, що розвивається. У нашій нормативній базі з реформування системи управління якості надання медичної допомоги таке поняття, як “безпека пацієнтів” відсутнє”, – сказав Скалецький.

Він висловив сподівання, що новий склад МОЗ зверне увагу на проблему безпеки пацієнтів, і в Україні, нарешті, буде створено безпечне лікарняне середовище у закладах охорони здоров’я.

У свою чергу доцент, завідувач відділенням анестезіології та інтенсивної терапії Київської клінічної міської лікарні № 3 Роман Федосюк звернув увагу на проблеми, які існують у закладах охорони здоров’я України.

“У лікарняних закладах існують латентні загрози безпеці пацієнтам — небезпеки, приховані в інфраструктурі лікарень: архітектурний дизайн, інженерно-технічне забезпечення, матеріально-технічна база. Вони істотно відстають від міжнародних стандартів і потребують невідкладного перегляду. Особливо це стосується інженерно-технічного забезпечення оперативних блоків та реанімаційних відділень, де будь-які помилки чи збої призводять до летальності та зростання кількості смертей”, – сказав Федосюк.