Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

За допомогою суперкомп’ютера вчені навчились відтворювати мільйони галактик

Вчені за допомогою суперкомп’ютера змогли побудувати моделі мільйонів різних галактик та їх еволюцію. Про це повідомляє канал “Прямий”.

Дослідники Університету Аризони перетворили суперкомп’ютер Ocelote у своєрідну машину по генерації всесвіту. Комп’ютер створює мільйони галактик, що дозволяє спостерігати за їх взаємодією і розміщенням у просторі.

Швидкість обробки комп’ютером настільки висока, що для моделювання однієї галактики йому потрібно всього від 10 до 48 обчислювальних операцій – така обчислювальна потужність проекту вражає уяву.

“Всі комп’ютери на Землі разом не могли зробити це за 100 років. Тому, щоб просто змоделювати одну галактику, не кажучи вже про мільйони, ми повинні були зробити це по-іншому, щоб прискорити процес”, – пояснює доцент Обсерваторії Стюарда Університету Арізони Пітер Бехрузи.

Для кожного віртуального всесвіту задається унікальний набір правил. Це дозволяє дізнатися, які моделі розвитку призведуть до появи галактик, схожих на ті, що ми можемо спостерігати в реальному світі. У даний момент вченим вдалося змоделювати 8 мільйонів всесвітів за три тижні реального часу. Цікаво, що такий підхід не тільки допомагає зрозуміти, як розвиваються галактики, але і кидає виклик існуючим теоріям. Наприклад, вчені з’ясували, що при певних умовах галактики можуть виробляти зірки значно довше, ніж вважалося раніше.

Команда Бехрузи сподівається, що вивчення всіх створених моделей допоможе розрахувати ймовірність правдивості різних теорій утворення галактик і всього Всесвіту. Найбільше уваги вчені приділяють ролі, яку таємнича темна матерія відіграє у формуванні галактик, а також того, як галактики розвиваються з плином часу і як вони породжують зірки.

“На комп’ютері ми можемо створити безліч різних универсумов і порівняти їх з існуючою, що дозволить нам визначити, які правила в результаті створили видимий нами Всесвіт”, – пояснив Бехрузи.

За словами вчених, відповідно до загальноприйнятої теорії, щільність темної матерії у Всесвіті була вище, а це умова не підходило для зореутворення.

“Ми були впевнені, що у ранніму Всесвіті галактики повинні були перестати формувати нові світила. Однак моделі показали рівно протилежне: галактики такого розміру не тільки активно породжують зірки, але і роблять це інтенсивніше своїх родичів”, – пояснюють вчені.