Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство 

Скільки об’єднаних територіальних громад буде за Перспективним планом у Лохвицькому районі

Перспективний план розвитку Полтавської області затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №476-р та який передбачено базовий адміністративно-територіальний устрій області з 71 (із 77 запропонованих) об’єднаної територіальної громади. Враховуючи неминучість завершення реформи децентралізації та значний проміжок часу, який надавався на прийняття відповідних рішень органами місцевого самоврядування (об’єднання громад розпочалось аж в 2015 році), питання подолання «білих плям» є більш, ніж наболілим.

6 серпня відбулася нарада, за участі керівників органів місцевого самоврядування Лохвицького району та представників депутатського корпусу обласної ради та експерта з децентралізації Полтавського ЦРМС, для обговорення перспективи об’єднання громад.

На сьогоднішній день у Лохвицькому районі утворено 2 потужні громади: Лохвицька міська та Сенчанська сільська ОТГ, але ряд місцевих рад все ж таки не охоплені об’єднанням та представляють так звані білі плями.

Під час наради голови сільських рад висловили свою позицію та позиції своїх мешканців (в тих випадках коли обговорення проводилось) щодо подальшої долі своїх місцевих рад в контексті реформи децентралізації, а головне спираючись на принцип добровільності.

Так, голова Гирявоіскавецької сільської ради Микола Безпалько висловив позицію готовності приєднання до Лохвицької ОТГ, адже це обґрунтовано як економічно, так і спільною межею й відстанню у 700 метрів.

Токарівська сільська рада, безумовно як і більшість, наголошують на своїй самодостатності та спроможності, але за умови об’єднання/приєднання до існуючих, то більше бажають приєднатися до Лохвиці, ніж до Заводського.

«Беручи до уваги, що в нас не має спільної межі з Лохвицькою громадою, ми готові приєднатися до Лохвицької ОТГ, але тільки після приєднання до них Гирявоіскавецької сільської ради, бо тільки тоді в нас будуть спільні межі» – зазначили виконувач обов’язків сільського голови Валентина Кочерга.

Голова Погарщинської ради Віктор Кладько відмітив, що вони провели обговорення з мешканцями і мають одноголосну позицію, що до Токарів вони приєднуватись не готові, а із Заводським вони спільних меж не мають, але готові проводити обговорення з мешканцями з цього питання.

Голова Бодаквянської сільської ради Олександр Болотний зазначив, що враховуючи все ж таки неминучість об’єднання, тяготіють щодо приєднання до Пісківської сільської ради, якщо ті виступлять ініціатором, але водночас беручи до уваги успішність та темпи розвитку «сусідів», розглядають можливість приєднання до вже утвореної Сенчанської ОТГ.

Відповідно Григорій Пройдак, голова Пісківської сільради, відмітив, що вони готові стати громадою та опрацьовують об’єднання з Бодаквянською сільською радою.

Позиція Лучанського сільського голови Анатолія Лук’янова вразила більше своєю емоційністю, ніж змістом. На сьогодні ні його мешканці, ні керівництво сільради об’єднуватись ні з ким не готові, доцільності та користі для населення від проведення таких реформ не вбачають.

«Поки ситуація добровільна ми кардинально проти, а як почнеться «примусове», приєднуйте нас хоч до Польщі» – одна з багатьох цитат Анатолія Лук’янова.

Позиція Заводського міського голови Віталія Сидоренка досить зрозуміла. Його громада – місто районного значення, вже надає соціальні та комунальні послуги сусіднім сільрадам, має ряд позитивних факторів на користь того, щоб стати центром майбутньої громади. Єдиним аргументом, що суперечить методиці є віддаленість від Лохвиці у 12 км ( за методикою не менше 20 км).

“Безумовно, за всіма нормами, за Перспективним планом розвитку Полтавської області у Лохвицьмому районі має бути три об’єднані територіальні громади: Сенчанська, Лохвицька та Заводська. Хто з ким та як буде об’єднуватись покаже час, а у Перспективний план необхідно вносити три ОТГ”, – зазначив радник з децентралізації Полтавського ЦРМС Олександр Ісип.

“Безумовно, ми за те, щоб утворилась потужна громада і за інтереси мешканців та те, щоб майбутня ОТГ отримала всі преференції від об’єднання як це гарантує закон, але ключовим «каменем спотикання» небажання інших місцевих рад до Вас приєднуватись. Як з чим бути? Ми не можемо знехтувати головний принцип – добровільність та приєднати когось до когось на власний розсуд». Якщо ми зараз в плані «намалюємо» Заводську ОТГ, як того вимагають показники, фактори та логіка й примусово приєднаємо громади, лише, щоб вирішити питання з білою плямою, то рівно завтра ми отримає обурене населення, яке заявить про порушення своїх прав, а головне порушення принципу добровільності”,  – наголосила директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Інна Іщенко.

Та додала, що є пару тижнів для проведення роботи на місцях, проведення громадських слухань, адже хоч маючи, хоч не маючи бажання об’єднуватись, з часом все одно доведеться. А на вересневій сесії депутати обласної ради розглянуть питання Перспективного плану вже з доповненнями та новоутвореними громадами.