Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Скіфські бої, кінне шоу, живі барабани, українська музика та кіно просто неба: на Полтавщині вирує етнофестиваль «ГЕЛОН-ФЕСТ»

Сьогодні о 10:00 розпочався другий етап дводенного обласного етнофестивалю «ГЕЛОН-ФЕСТ». Запланований виступ «скіфських» реконструкторів (пісня «МЕЧ АРЕЯ»). Також виступлять український музичний гурт «ШПИЛЯСТІ КОБЗАРІ», гурт «АРІЗОНА» (м. Полтава) та відбудеться обласний огляд-конкурс фольклорних колективів «ЧИСТА КРИНИЦЯ». На окремих локаціях будуть постановки: театралізація ГЕРОДОТА ТА ДІОНІСА; одиночні скіфські бої; екскурсія Більським городищем з відвідуванням місць археологічних розкопок. Перед закриттям фестивалю, о 16:00, для гостей свята покажуть шоу кінного театру «Чотири підкови».

Відкрився ж фестиваль 10 серпня гімном селища Більськ, який виконала артистка Полтавської обласної філармонії Тетяна Садохіна. Виступили гурти лайф-драйв-шоу «Живі барабани», «Ревізор», «Шпилясті Кобзарі», «ONEYROID». Тут також працюють виставки народних промислів, музей просто неба, виставки знахідок та реконструйоване скіфське житло. А ввечері відвідачам показали кіно просто неба та фаєр-шоу. Виступив і гурт «Шпилясті кобзарі» – учасники популярного телевізійного шоу «Голос країни».

«Багато таємниць зберігає городище. Саме тому в цій «магічно-міфічній» місцевості проводимо етнофестиваль. Його основна мета – популяризація феноменального об’єкта культурної спадщини національного значення. Полтавщина багата на історичні пам’ятки. Більське городище – чи не одна з найважливіших. Хотілося б, аби туризм активно розвивався в регіоні, ми приймали не лише місцевих туристів, а й з-закордону. Адже нам є що показати, навіть вибагливому туристу», – зазначив заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Микола Білокінь.

«Полтавщині пощастило мати таку історичну пам’ятку. Чимало зусиль доклав депутатський корпус, аби це городище процвітало. Вдячний археологам, які щороку поповнюють музейні експозиції, знаходячи нові артефакти», – наголосив заступник голови Полтавської обласної ради Анатолій Ханко.

У музеї просто неба експонують відновлені з уламків гончарні вироби, скелет, залишки посуду та зброї. Увагу відвідувачів привертає копія знайденої в Більську бронзової чаші. Всі охочі могли одягти скіфські речі, постріляти з лука та покататися на конях. Учасники запорізького Театру скіфської звитяги «Скіфський стан» підготували театралізоване дійство (за Геродотом) та окремі скіфські бої.

Нагадаємо, Департамент культури і туризму Полтавської облдержадміністрації спільно з Комунальною установою «Історико-культурний заповідник «Більськ» Полтавської обласної ради у селищі Більськ Котелевського району Полтавської області вже третій рік поспіль проводиться на території Більського городища обласний етнофестиваль «ГЕЛОН-ФЕСТ».

Серед археологічних пам’яток Полтавщини Більське городище та пам’ятки його округи посідають одне з найголовніших місць. По своїх розмірах дане укріплення входить до переліку найбільших городищ Східної частини Європи та занесене, як об’єкт культурної спадщини національного значення, до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Саме великі розміри городища зіграли визначальну роль в ототожненні Гелона, яким його описував Геродот, з Більським городищем на Ворсклі у Котелевському і Зіньківському районах Полтавської області і Охтирському районі Сумської області. Загальна протяжність його зовнішніх укріплень – 25,995 км – виявилася дуже близька до довжини дерев’яних стін Гелону. До теперішнього часу є підстави стверджувати, що Більське городище і є містом Гелоном. З давніх часів європейські історики, скіфологи тривалий час намагалися відшукати єдине велике місто скіфів Гелон, локалізували його місцезнаходження у різних частинах Східної Європи. Перше археологічне обстеження території городища було здійснено 1784 року, пізніше було визначено належність даної пам’ятки до Скіфської епохи. Ця версія підтверджується видатними вченими зі світовим ім’ям, а також підкріплюється археологічними розкопками.

Більше 100 років експедиціями археологів різних країн (України, РФ, Німеччини, Польщі, Молдови, Італії, Франції, Великобританії, останні два роки до Більська прикута увага й закордонних українців, котрі мешкають у Сполучених Штатах Америки) неодноразово проводилися масштабні дослідження: тривали багаточисельні розкопки валів, курганів, майданів, зольників та інших виявлених об’єктів, їх фахові огляди, а також, проводився ретельний аналіз з метою пошуку і встановлення істини.
Експертна оцінка артефактів, виявлених на території історико-культурного комплексу під час проведення археологічно-пошукових робіт за останні 2 роки, значно перевищує обсяги фінансування Обласної програми збереження, вивчення та популяризації Більського городища на період 2018–2022 років, затвердженої рішенням Полтавської обласної ради у грудні 2017 року. Суттєву підтримку і фінансову допомогу у розвитку історико-культурного заповідника надають депутати облради Анатолій Ханко та Сергій Шевчук, керівник ТОВ «Скіф» Олексій Бовдир, Герой України Тетяна Корост, народний депутат України Олег Кулініч.

Цього року виповнюється 111 років від часу початку досліджень наймасштабнішої археологічної та історичної пам’ятки не тільки Полтавщини, а й всієї України, адже її площа становить більше 5 тисяч гектарів. На плато, висотою 186 м над рівнем моря у період VII–III ст. до н.е. існувало прадавнє місто, яке було центром ремісництва, землеробства, садівництва і тваринництва древнього народу, якому приписують міфічне походження.

Багато легенд і таємниць зберігають і загадкове городище, і його барвінком заквітчані стежини, і цілющі джерела, що б’ють навкруги, й окопи та вали, що поросли горицвітом, анемоною лісовою, полином, сон- та ковиль-травами. Чисте, збагачене озоном повітря, унікальне довкілля, спів солов’їв та жайворонків, споглядання степових жителів байбаків і чудових зграй лелек, лагідна тиша, одним словом, заповідні об’єкти, – все це сприяє відновленню фізичної та духовної сили людини.
Саме тому у цій «магічно-міфічній» місцевості Департаментом культури і туризму Полтавської облдержадміністрації було започатковано проведення обласного етнофестивалю «ГЕЛОН-ФЕСТ», головна мета якого – популяризація феноменального об’єкта культурної спадщини національного значення Більського городища.

 

Система Orphus