Ви тут:
Суспільство Україна 

Що несуть святити в церкву на Маковія

14 серпня Православна Церква святкує свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, а також день семи мчч. Маккавеєвих, які в 166 році до н. е. прийняли мученицьку смерть за віру. Вважають, що від їхнього імені утворилася співзвучна назва свята — Маковея, або Маковія.

Цього дня у церквах святять квіти, мак і мед. На Маковія кожний мав букет квітів, в якому обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик» або «маковейка» і в ньому можуть бути і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям): васильки, м’ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник. Освячене зілля зберігали протягом року за образами, щоб заварювати в разі потреби.

“Хоча власне до свята мак стосунку не має, нагадують у церкві, це просто органічне поєднання церковних та давніх хліборобських традицій. Мак згодом використовували, готуючи кутю на Святвечір та пісні вареники. Вода цього дня теж вважалася цілющою”.

Також цього дня починаєтсья Успенський піст, що триває до свята Успіння Пресвятої Богородиці — 28 серпня.