Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Про успіхи першого міста обласного значення, яке створило ОТГ на Полтавщині, розповів голова Гадяча

У наймолодшому місті обласного значення Полтавщини – Гадячі – після створення міської об’єднаної територіальної громади бюджет зріс майже у п’ять разів. Гадяч став першим містом в Полтавській області, яке, приєднавши до себе Біленченківку сільську раду, створило міську об’єднану територіальну громаду. Тут активно ремонтують дороги, тротуари, дитячі садочки, школи, вкладають кошти у комунальну сферу.

У рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID, 8 серпня до Гадяча з’їхались представники ЗМІ Полтавщини.

Після прийняття Закону про добровільне об’єднання територіальних громад, за 3 місяці і 13 днів Гадячу вдалося отримати статус міста обласного значення. Таким чином місто отримало 60% ПДФО, а в міській раді створили повноцінні дієві відділи і управління.

“Ми мали можливість спробувати свої сили: чи зможемо працювати виконуючи повною мірою делеговані державою повноваження. Ми звернулися до всіх сільських рад, які мають спільні межі з Гадячем, з пропозицією приєднатися. Згодилася лише Біленченківка сільська рада (це 1 125 людей). Приєднавши це село, ми створили першу в Полтавській області міську об’єднану територіальну громаду”, – розповів голова Гадяцької міської ОТГ Володимир Нестеренко.

У самому Гаячі проживає 23 тисячі людей. У 2015 році бюджет міста був 32,6 млн грн. На сьогодні – це 150,3 млн грн.

“Але й видаткова частина значно зросла. Приміром, місто витрачає на рік на утримання освітньої галузі 87 млн грн. З них освітньої субвенції держава дає лише 27 млн грн – нарахування на заробітну плату педагогічним працівникам. Все інше – це кошти міського бюджету”, – зауважує Володимир Нестеренко.

Очільник міста підкреслив – вони не скаржаться, а щодня працюють, щоб покращити добробут своїх земляків. Наразі у Гадячі працює чотири школи, обласний науковий ліцей-інтернат II – III ступенів та 6 дитячих садочків. Ще садок та школа є в Старостинському окрузі Біленченківкої сільської ради. Біля всіх шкіл, а також у центральному парку та стадіоні встановили спортивні тренажери. Дитячі майданчики облаштували у всіх мікрорайонах міста. На сьогодні ще на 450 тис. грн замовили обладнання для нових майданчиків.

“Кошти ми використовуємо раціонально. Знаходимо фінанси, щоб ремонтувати дороги, тротуари, проводити реконструкцію центрального парку, ремонтувати житловий фонд. Для своїх комунальних підприємств ми придбали чотири трактори, новий сміттєвоз, комбіновану дорожню машину, міський автобус. За 3,6 млн грн придбали сортувальну лінію. Щороку в межах 10-13 млн грн використовуємо на капітальний і поточний ремонт доріг, на внутрішньобудинкові дороги – десь 1,5 млн грн; по 800 тис. грн на рік витрачаємо і на облаштування тротуарів. На реконструкцію парку спрямовуємо 2-2,5 млн грн на рік”, – розповів міський голова про першочергові витрати на комунальну сферу.

Крім цього, за час існування Гадяцької міської ОТГ провели капітальні ремонти харчоблоків у всіх дитсадках міста. А вуличне освітлення перевели на LED.

Вирішують у місті і проблему поводження з твердими побутовими відходами.

“На сьогодні ми вирішили питання у приватному секторі – це індивідуальні контейнери на 120 літрів кожен. З мешканцями приватного сектору ми укладаємо договори. 10-20 грн з двору – невеликі кошти. Але це дисциплінує людей і заставляє їх правильно поводитися з відходами. Уже 1 000 контейнерів ми розставили. Ще 500 плануємо придбати. Весь приватний сектор хочемо забезпечити нормальним вивезенням сміття”, – поділився планами Володимир Нестеренко.