Ви тут:
Суспільство Україна 

Перший Спас: що треба знати про свято та чого не варто робити

14 серпня Свята Православна Церква відзначає одне з найбільших свят – Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього. Також цього дня вшановується пам’ять старозавітних мучеників Маккавеїв (166 р. до Р.Х.).

У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження цього свята: “Внаслідок хвороб, які часто траплялися в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відвернення хвороб. Напередодні, виносячи його з царської скарбниці, клали на святому престолі Великої Церкви (на честь Святої Софії – Премудрості Божої). Із нинішнього дня і до Успіння Богородиці, звершуючи літії по всьому місту, подавали його потім народу для почитання”. 

Тому цього дня в усіх православних храмах священики виносять з вівтаря напрестольний Хрест і служать водосвятний молебень, просячи в Бога милості, здоров’я і благословення для народу.

В церковному календарі свято Маковея називається днем семи мучеників Маккавеїв, їхньої матері Соломонії й учителя Єлеазара, які в 166 році до н. е. прийняли мученицьку смерть від сирійського царя Антіоха Епіфана за свою віру в Бога. У православній традиції Маккавеї уособлюють символ непорушності в дотриманні християнських заповідей. Вважається, що назва свята Маковей утворилася шляхом накладення імені Маккавея й співзвучної з ним рослини маку, який дозріває у цей час. Тому на Маковея у церквах святять мак, а також воду та запашні букети з трав. 

Після освячення букети несли додому й клали біля іконок. До самої весни “маковійчики” прийнято зберігати як оберіг. Дехто взимку мак використовує для куті на Різдво, а на Благовіщення раніше засушені квіти дівчата вплітали у волосся. 

Разом з тим, це свято в народі називають Медовим Спасом, бо в цей час саме настає період збору меду з вуликів. Тож для пасічників вважається обов’язковим його посвятити, щоб наступного року мати ще більший “врожай”. Тим. хто не мав пасіки, для освячення можна принести придбаний мед.
Крім цього, існує традиція освячувати воду. Також господині робили млинці з медом та пекли булки з маком. Обрядовою їжею були шуики. Вважалося, що перша ложка меду мала особливі властивості – в народі говорили, хто її з’їсть, той загадує бажання і воно обов’язково збудеться.

З 14 серпня починається Успенський піст. Він триватиме два тижні і завершиться святом Успіння Пресвятої Богородиці. По строгості він прирівнюється до Великого посту (без м’ясних, молочних і рибних продуктів). Тільки 19 серпня в свято Преображення Господнього – один раз за весь піст – можна їсти рибу. Втім, є послаблення посту для новонавернених, дітей, вагітних, матерів які годують, хворих, подорожуючих. 

Цього дня не варто працювати, займатися сільськогосподарськими роботами, прибиранням тощо, натомість обов’язково намагалися побувати на Богослужінні. Також не прийнято голосно та шумно святкувати, а ще не можна сваритися чи бажати зле, бо негатив може повернутися “бумерангом”.