Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

На Полтавщині знайшли унікальні золоті прикраси скіфської доби

У Більському городищі на Полтавщині археологи відкопали унікальні археологічні знахідки – набір золотих прикрас на жіночий одяг, зброю та інші цінні речі скіфського періоду.

Як повідомляють у заповіднику “Більськ”, ці артефакти є найбагатшим комплексом за всю історію Більського городища.

“Знахідку науковці датують VI століттям до н. е. Цікаво, що курган XVII року та курган XIX року фактично одночасові – це середина VI століттям до н. е. У цей же час і будуються вали Більського городища. Тобто, ми знаходимо, можливо, рештки людей, які керували цим процесом. До речі, знайдене жіноче поховання зовсім невеликих розмірів, вік сказати не можна, але зрозуміло, що дуже молода. Це могла бути наложниця”, – говорить директор історико-культурного заповідника “Більськ” Ігор Корост.

“Під час розкопок у Більську археологи з Харкова знайшли дуже унікальні речі: золоті прикраси, предмети античного періоду та інші різні цінності. Для Полтавщини — це збільшення кількості туристів, інвестиції. Держава починається з культури”, –  прокоментував заступник голови Полтавської ОДА Микола Білокінь.

Унікальність знахідки в тому, що це захоронення не пограбоване, його не встигли пошкодити «чорні археологи». Нині це одна з найвагоміших знахідок Європи, повідомляють у Полтавській ОДА.

“Дійсно, це знахідка світового рівня”, – додав т.в.о. голови Полтавської ОДА Олег Пругло.

Це курган і могильник Скоробір. Тут більше 1 тисячі курганних насипів. Дослідження тут відновлені у 2013 році. Зараз тут проводить дослідження експедиція Харківського національного університету. Їм уже не вперше пощастило на цьому полі натрапити на такі унікальні підкурганні поховання. Унікальність даного могильника – це третій курган за часи дослідження, який абсолютно не пограбований ні за скіфської доби, ні XVII – XVIII ст., ні в епоху Другої світової війни. Кістяки збереглися погано, просто струхли. Курган можна лише умовно поділити на чоловічу і жіночу частину лише за інвентарем, який там лежить”, – додав Ігор Корост.

Серед артефактів: бронзове дзеркало, бронзовий браслет, намистини (бурштин, кришталь, сердолік), прикраси з жовтого металу (сережки, фрагменти головного убору), кераміка (черпаки, фрагменти корчаги та іншого посуду), кам’яна таця (пісковик), залишки супутньої їжі (кістки тварини); “чоловічі” предмети –  акінак, спис, сагайдак з бронзовими наконечниками стріл та древками, кістяні псалії, інші фрагменти кінської збруї.

Усі знахідки зберігатимуться у музеї археології Харківського національного університету, оскільки там є відповідні умови. Науковці з ними працюватимуть під час підготовки публікацій. Археологи пояснюють, що нині відомо лише близько 70% усієї інформації, а справжні сенсації представлять на конференції, яка попередньо запланована на листопад 2019 року, де вперше презентуватимуться знахідки.

поширити новину: