Ви тут:
PROвсе Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

На Полтавщині туристів водять підземеллями Гетьманської столиці

Підземні ходи міста Гадяч – гетьманської столиці України – відкривають туристам екскурсоводи, працівники місцевого краєзнавчого музею. Гадяцькі підземелля побудовані ще в козацькі часи. До сьогодні вони приховують численні археологічні таємниці.

Як розповіла працівник Гадяцького краєзнавчого музею Марія Рахмон, найактивніше на території сучасного міста підземелля копали в період Гетьманщини.

“Більшість із підземель прокладена в твердій глині і частково збереглась до нашого часу. Ширина таких ходів коливається від одного до трьох метрів, де могли теоретично розминутися дві колісниці”, – розповіла Марія Рахмон.

Враховуючи, що на території Гадяча знаходились українські гетьмани і велика кількість козацької старшини, підземні ходи забезпечували таємне пересування між різними важливими об’єктами: гетьманським палацом, урядовою канцелярією, судом, складами, церквами, оборонними об’єктами.

“Історія свідчить, що гетьман Брюховецький любив бувати вночі біля річки. Але ніхто не розумів, як він туди потрапляв. Виявляється, від гетьманської садиби вів потаємний підземний хід, що закінчувався в одному з підвалів поблизу тодішньої греблі”, – зауважила екскурсовод.

За мінімальними оцінками, довжина ходів вимірюється кілометрами, за максимальними – десятками кілометрів.

Як розповів міський голова Гадяча Володимир Нестеренко, уже у наш час на одному з підземних ходів було побудовано приміщення банку «Україна».. І вже скоро приміщення почало руйнуватися.

“Довелося влити чимало бетону, щоб заповнити пустоту під цим будинком, яку утворювали підземні ходи”, – говорить Володимир Нестеренко.

На думку дослідників, Замкова гора, і центральна частина Гадяча розташовані поверх ще одного міста – підземного. На сьогоднішній день воно майже зовсім не досліджене. Тож у Гадяча є перспектива перетворитись на один із найбільших центрів підземного історичного туризму.

Довідка. Гадяч – в минулому столиця України, розташований в мальовничій місцевості Полтавщини на правому березі Псла. Гадяч, як місто, веде своє літочислення з Х – XIII століть, коли проходили будівництво Посульської оборонної лінії.

Найдавніші ходи на цій території відомі ще зі скіфських часів. Прокладали ходи на території Гадяча і в часи Київської Русі. Останній період створення підземель – період Північної війни, так звані «шведські» ходи. Щоправда, наразі не відомо, чи шведи самі копали підземелля, чи використовували наявні.

Система Orphus Поделиться на fb