Ви тут:
Суспільство Україна 

Маковія чи Маккавея – що відзначаємо 14 серпня: пояснення Церкви

14 серпня Церква вшановує сімох мучеників Маккавеєвих: Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма й Маркела, матері їхньої Соломонії та учителя їхнього Єлеазара. В народі це свято називають Маковієм, і люди в цей день несуть освячувати до церкви мак або запашні букети – «маковійчики» (з колосків, маківок та квітів), проте історія життя і смерті цих старозавітних мучеників нічого спільного з маком не має, пояснюють у ПЦУ.

Назва «Маккавей» походить від арамейського слова «makkaba», що в перекладі означає «молот», а також пов’язується з єврейським «makkevet», що має таке саме значення. З українськими словами «віяти мак» ця назва просто співзвучна.

 

Святі мученики Маккавеєві, їхня мати Соломонія та 90-літній вчитель Єлеазар жили у II столітті до Різдва Христового. Вони, безстрашно визнавши себе послідовниками істинного Бога, відмовилися поклонятися і приносити жертву язичницьким ідолам, через що зазнали мученицької смерті на очах у своєї матері. Мати після смерті всіх своїх дітей, стоячи над їхніми тілами, здійняла руки із вдячною молитвою до Бога й теж померла. Їхній подвиг надихнув послідовників на повстання проти безбожного царя і очищення храмів від ідолів.

Традиція освячення маку в цей день дійшла до нашого часу зовсім в інший спосіб, і це не пов’язано з мучениками Маккавеєвими. Перші плоди, які вже достигали на цей час, як, наприклад, мак, люди приносили на знак подяки Богу за те, що Він дає їм такі благодіяння. У богослужбових текстах у цей день Церква закликає бути такими ж твердими у вірі, як святі мученики Маккавеєві.