Ви тут:
здоров’я Медицина Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Грудне вигодовування — це найкраща інвестиція у майбутнє, – лікар-неонатолог Надія Лисак

Щорічно з 1 по 7 серпня проходить Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Цьогоріч гасло Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування: “Розширюємо права та можливості батьків: сприяємо грудному вигодовуванню.

“Грудне вигодування – це ідеальне харчування, яке сприяє здоровому росту і розвитку малюка. З молоком матері дитині передається більшість захисних антитіл від багатьох хвороботворних бактерій і вірусів. При цьому грудне вигодовування не позбавляє необхідності робити щеплення”, – розповідає в.о. головного лікаря Полтавського обласного Центру здоров’я Ніна Дирдикулиєва.

“Грудне вигодовування — це найкраща інвестиція у збереження, не тільки здоров’я, але і життя як матерів, так і дітей — майбутнього кожної країни. Глобальна Стратегія щодо годування груддю ВООЗ складається з трьох чинників: ранній початок грудного вигодовування (перші 30 хв), виключно грудне вигодовування до 6 місяців, продовження грудного вигодовування до 2-х років і довше. За даними ВООЗ лише 40% матерів годують дітей виключно груддю до 6 місяців”, – зазначає лікар-неонатолог відділення анестезії та інтенсивної терапії КП “Полтавська обласна дитяча лікарня Полтавської обласної ради” Надія Лисак.

ВООЗ ставить цілі: до 2025 року довести рівень виключно грудного вигодовування дітей до 6 місяців до 50%. За медичними даними 90% дітей Полтавщини до 6 місяців знаходяться на виключно грудному вигодовуванні, хоча данні організацій, які проводять статистичні дослідження не аби як різняться з медичними.

“В Україні оплачувана відпустка складає 4 місяці. У деяких країнах жінкам взагалі не надають оплачуваних відпусток, а в інших навпаки — відпустки дають навіть чоловікам”, – додає Надія Лисак.

Дослідження показали, що збільшення відпустки для мами на 1 місяць сприяє зниженню смертності дітей на 11%.

В нашій країні потребують вирішення питання збільшення оплати відпустки по догляду за дитиною, залучення до неї тат, захист від звільнень з роботи молодих батьків, гнучкий графік роботи, доступність дитячих дошкільних закладів, безпечні умови праці для всіх працівників незалежно від статі.

400 дитячих лікарень України отримали статус “Лікарня доброзичлива до дитини”, з них 27 лікарень з Полтавської області.

“Для довготривалого вигодовування груддю мамі необхідна постійна підтримка чоловіка і близьких, на роботі”, – додає Надія Лисак.

Так, своїм досвідом з грудного вигодовування свого другого сина, якому 1 рік і 3 місяці, ділиться мама Олена Демяник, яка вийшла на роботу коли дитині було 4 місяці.

“Старшого сина я годувала груддю 1 рік і 5 місяців, коли у мене з’явився молодший син, то я мала стабільну роботу і була досить активною, але це мені не завадило годувати виключно грудним молоком до 6 місяців, працюючи і продовжувати годувати далі. Так, мені це вдалося при підтримці чоловіка, мами, свекрухи та неабиякій підтримці на роботі. Взагалі, в Україні є стаття 183 КЗпП за якою мама, яка годує груддю може відлучатись з роботи”, – розповідає Олена Демяник.

У Міському пологовому будинку також підтримують та сприяють грудному вигодовуванню.

“Сімейні пологові зали, партнерські пологи, участь чоловіка у догляді за дитиною у післяпологовому відділенні — це не що інше як, як гендерна рівність батьків у цьому важливому питанні. У лікарнях є “Школи відповідального батьківства”, які проходять всі вагітні та їх чоловіки, за бажанням. В нас працює цілодобова гаряча лінія підтримки грудного вигодовування, зателефонувавши за якою батькам нададуть відповіді на всі запитання”, – розповіла лікар-неонатолог відділення спільного перебування матері та дитини Комунального підприємства “Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради” Людмила Лапшина.

Дослідження показали, що сім’ї в яких, тато приймає активну участь у догляді за дитиною грудне вигодовування триває довше, ніж у сім’ях, де тато постійно працює, а мама сама перебуває з дитиною.

Сестра медична відділення педіатрії №2 КП “Полтавська обласна дитяча лікарня Полтавської обласної ради” Світлана Момот наголосила на шкідливості використання пустишок та сосок.

“Не варто користуватися пляшечками та сосками, бо дитина почне менше і гірше ссати груди, а отже, в матері буде вироблятися менше молока. Використання сосок збільшує вірогідність відмови дитини від грудного вигодовування, а згодом призводить до неправильного прикусу”, – говорить Світлана Момот.

“Грудне молоко повністю забезпечує потреби дитини першого півріччя життя в рідині та поживних речовинах. Всесвітньою організацією охорони здоров’я рекомендовано продовжувати грудне вигодовування щонайменше до досягнення дитиною дворічного віку. Грудне молоко матері є унікальним натуральним продуктом харчування для новонароджених: немовля отримує поживні речовини та вітаміни, а для захисту від хвороб також і антитіла. Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку”, – підсумувала Надія Лисак.