Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

День Іллі: народні прикмети на 2 серпня

2 серпня – день пророка Іллі. Вважається, що після дня Іллі купатися у водоймах вже не можна – літо закінчується, і починається поворот на осінь. Про це йдеться на сайті Supermg.com.

У народі була широко відома прикмета, згідно з якою купатися в день Іллі не можна, 2 серпня, – потопельник буде, і в неї досить довго вірили. Однак все-таки основна причина введеної заборони на купання після 2 серпня полягає в тому, що погода в дні серпня вже не така тепла і спекотна, а тому, відправившись плескатися в холодних водах, можна захворіти. І прикмети тут не при чому! Якщо врахувати, що раніше люди не мали можливості лікувати хвороби настільки ефективно, як сьогодні, стає зрозуміло, що навіть застуда для звичайних сільських жителів була великою проблемою. Казали: “На Іллю і камінь замерзає” – це і було підтвердженням того, що холодні дні настали.

Також 2 серпня підходив час сінокосу. Подейкували, що на Іллю в сіні меду багато – тобто колосся вродили і дозріли достатньо для того щоб збирати урожай. На Іллю ставили перший сніп. Його зазвичай розміщували в сінях в самому ближньому куті. Говорили, що це допомагає отримати хороший урожай. Була поширена традиція 2 серпня спати на матраці, набитому першої соломою – на щастя. Також раділи тому, що поступово ночі стають довшими, а дні – коротше. Казали, що в цей час і коні наїдаються, і працівник висипається. Виходили полювати на вовків, а худобу не виганяли пастися на поля, оскільки день видається непогожим. Бджолярі 2 серпня переганяли бджіл, підрізали перші стільники, прибирали у вуликах. Помічали, що після Дня Іллі граки більше не літають поодинці, а збираються в зграї.

Казали, що на Іллю зима з літом бореться, і цей день вважався поворотом до зими. Люди починали пекти хліб з нового врожаю.

У православній церкви 2 серпня вшановується пам’ять святого пророка Іллі, який, згідно з історичними відомостями, жив у IX столітті до нашої ери і був відомий як ревний християнин, активно боровся з ідолопоклонством. У період життя Іллі Ізраїлем керував досить безхарактерний Ахав, дружина якого дозволила йому ввести язичництво на території держави. Однак Ілля зміг заступитися за іудеїв, які не збиралися поклонятися поганському богу Ваалу. Господь наділив Іллю даром чудотворення, який він і використовував для того щоб звернути людей у віру. Також Ілля міг послати покарання правителю за те, що він дозволив ввести ідолопоклонство – це був трирічний голод. Крім того, Ілля самостійно стратив язичницьких жерців, які влаштували на горі Кармель. Дружина правителя, Іезавіль, була дуже розсерджена цим і присягнулася, що погубить Іллю. Однак той встиг сховатися в пустелі. Значно пізніше Ілля знову повертається до Ізраїлю і продовжує проповідувати. Відомо, що саме пророк Ілля був взятий живим на небо – про це сказано в Біблії. Так, Ілля вирушив до Бога на вогненній колісниці, після чого його стали називати не інакше, як громовержець. В день його пам’яті влаштовували хресний хід і молилися про дощ або ясній погоді.

У деяких селах 2 серпня виставляли чашку із зернами жита і рису, просили священика освятити їх. Працювати в день Іллі небажано, оскільки існувало вірування, що святий може покарати людину неврожаєм і хворобами. Селяни вважали, що 2 серпня на білий світ виходять всі гади і дикі тварини, а тому, намагалися не випускати худобу на пасовище. Була поширена прикмета, згідно з якою не можна впускати в будинок кішок і собак – це може викликати блискавку, яку селяни дуже боялися.

Народні прикмети на 2 серпня

Глухий грім на Іллю віщує невеликий дощ, і навпаки, сильна злива почнеться, якщо на Іллю чути гучний грім

Безперервно грім гримить – чекай сильного граду

Дощ на Іллю віщує хороший врожай зернових у наступному році

Вранці 2 серпня на небі хмар багато – у наступному році потрібно проводити ранній посів та очікувати такого ж раннього врожаю. Якщо небо опівдні затягнуло, то посів буде середнім. Небо насупилося до вечора – чекай пізнього посіву і поганого врожаю.

Не можна їсти суницю після Дня Іллі – інакше засипати станеш.