Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

13 серпня – Міжнародний день шульги

Міжнародний день шульги щороку відзначається 13 серпня. Він був започаткований у 1976 році та проголошений у 1984 році Міжнародною конфедерацією шульг.

“Шульга” – термін, що описує людину, яка володіє лівою рукою краще, ніж правою. Іноді в українській мові для цього поняття вживається російське “лівша”. Фізіологічно ліворукість пояснюється перехресним зв’язком між півкулями мозку й сторонами тіла, адже кожна наша дія продиктована провідним центром – головним мозком. Саме тут і відбуваються процеси, що визначають, стане дитина у майбутньому правшею або шульгою. Тільки 1% від усіх людей на планеті може похвалитися балансом між правою та лівою півкулями. Таких людей називають амбідекстерами. Для решти ж властиве домінування однієї половинки мозку.

Вважається, що ліва півкуля відповідає за розвиток аналітичного мислення, формування мови, навичок читання і письма. Зазвичай ліва півкуля є домінуючою, а оскільки вона контролює праву половину тіла, то більшість людей є правшами. Права півкуля мозку регулює конкретно-образну діяльність: зорове, слухове сприйняття, розпізнає запах і колір, є джерелом снів, фантазій, творчості та почуттів. Вона є домінуючою у шульгів.

Ліворукість була притаманна багатьом геніям мистецтва, музики та науки. Чарлі Чаплін, Грета Гарбо, Мерилін Монро, Марсель Марсо, великі живописці епохи Відродження – Ганс, Гольбейн, Мікеланджело – усі вони були шульгами. Геніальний живописець, математик, астроном, фізик, винахідник першого у світі парашута на металевому каркасі Леонардо да Вінчі розробив навіть техніку письма справа наліво, бо так йому було зручніше писати. Шульгами були також великі Людвіг ван Бетховен і Ніколо Паганіні.

Відомо про успіхи шульгів у політиці. Колишні президенти США Барак Обама, Білл Клінтон, Джордж Буш-старший, Рональд Рейган і Джеральд Форд є шульгами. Серед шульг є й такі відомі особистості, як Аристотель, Юлій Цезар, Наполеон Бонапарт, Уїнстон Черчілль, Ганс Христиан Андерсен, Лев Толстой, Сергій Рахманінов, Ісаак Ньютон, Пабло Пікассо, Альберт Ейнштейн, Стінг, Джордж Клуні, Білл Гейтс, Ліонель Мессі та багато інших.