Ви тут:
Медицина Суспільство 

Що таке лікарська таємниця та що до неї відносять

Без довіри та відвертості будь-які взаємовідносини позбавлені майбутнього. Особливо взаємовідносини «лікар – пацієнт». Для пацієнта, наділеного правом вибору, однаково важливі як професійні, так і морально-етичні якості лікаря.

“Дотримуватися правил конфіденційності має кожен працівник медзакладу, якому стає відома інформація про стан здоров’я людини”, – зазначають у Нацслужбі здоров’я України.

До медичної таємниці відноситься:

– факт звернення людини до лікувального закладу за медичною допомогою;
– стан здоров’я людини;
– діагноз;
– обставини, що передували захворюванню або спровокували його;
– функціональні особливості організму;
– шкідливі звички;
– особливості психіки;
– майновий стан;
– інші відомості, отримані при медичному обстеженні, зокрема інформація про сімейне, інтимне життя людини, а також про стан здоров’я родичів, близьких пацієнта.

Але медична таємниця це не тільки про лікарську етику. Це й про права пацієнта, які регламентовано законодавством. Наприклад, право на медичну таємницю закріплене в Основах законодавства України про охорону здоров’я (статті 6, 39, 40, 43), Цивільному кодексі України (статті 285, 286, 302), Кримінальному кодексі України (статті 132, 145) та інші.

“Тож порушення лікарської таємниці може призвести не тільки до втрати довіри пацієнта, а й до притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності”, – додають у НСЗУ.

Інший бік питання: лікарська таємниця не означає, що потрібно приховувати інформацію про стан здоров’я від самого пацієнта.

Пацієнт має право знати – і це зазначено у вищеназваних законах – про всі аспекти перебігу хвороби, варіанти лікування тощо. Йдеться і про невиліковні хвороби. Знаючи свій діагноз, людина може приймати відповідальні рішення. Наприклад, вирішити фінансові, майнові чи юридичні питання, здійснити власну мрію, врешті-решт.

Система Orphus