Ви тут:
Полтавщина прес-конференція Суспільство ТОП-новина 

Представники ОПОРИ і Нацполіції розповіли про перебіг виборів та порушення на Полтавщині

На Полтавщині не зафіксували системних порушень виборчого законодавства під час голосування 21 липня, які б могли вплинути на перебіг волевиявлення громадян. Про це на прес-конференції в ОКІА “Новини Полтавщини” розповіли координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Полтавській області Костянтин Донченко та речник Національної поліції в Полтавській області Юрій Сулаєв.

Усі дільниці на Полтавщині відкрились без суттєвих затримок. Загалом представники ОПОРИ станом на 12.00 22 липня зафіксували 46 випадків можливого порушення законодавства. Найчастіше спостерігачі фіксували порушення, пов’язані з матеріально-технічним забезпеченням дільниць, видачею бюлетенів без документів та порушенням таємниці голосування.

“Велика кількість дільниць не мали достатньої кількості скриньок для голосування, як стаціонарних, так і переносних, а також мали проблему з кабінками для голосування. Також на деяких дільницях зафіксована менша кількість бюлетенів, ніж зареєстрованих виборців: це могло спричинити проблеми. Іноді дільниці розташовувалися на 2-му поверсі, що створювало проблеми для літніх людей”, – розповів Костянтин Донченко.

У Полтаві на одній з дільниць зафіксований випадок, коли чоловік на візку не зміг заїхати до кабінки для голосування, через що йому довелось голосувати поза межами кабінки, порушуючи при цьому таємницю голосування.

“У приміщенні школи розміщувалось одразу дві ДВК, але широка кабінка для візочників була лише в одній. На питання, як проголосувати людині на візку, голова той комісії повідомив, що виборець може це зробити, проїхавши до сусідньої ДВК, при тому, що винесення бюлетеня за межі дільниці може потягти за собою кримінальну відповідальність».

За словами Юрія Сулаєва, “найгарячішими” в області за кількістю кримінальних проваджень виявилися 148-й округ і Кременчук. У день виборів з 8 до 20.00 надійшло 101 повідомлення про правопорушення. З них 31 — з Кременчука, 28 — з Полтави, 10 — Лубенщини, по 4 — Горішніх Плавнів і Миргорода. Найбільша кількість їх стосувалися незаконної агітації біля виборчих дільниць, про що складені адмінпротоколи. Загалом відкрито 12 кримінальних проваджень, з них 9 — про підкуп виборців.

Деякі дільниці заповнювали протоколи майбутнім числом. Наприклад, процес підрахунку голосів завершився ще о 22 годині 21 липня, проте в протоколі значиться, що він заповнений вже 22 липня.

“Такі дії комісії спричинені бажанням отримати кошти за два дні, іншого логічного пояснення немає, проте це є фальшуванням виборчої документації, що може тягнути за собою кримінальну відповідальність. Ще однією проблемою є те, що члени ДВК, протоколи яких були відправлені на уточнення, переписують їх прямо під будівлею окружної комісії” – говорит Юрій Сулаєв.

Серед порушень — залишення агітаційних матеріалів на сіті-лайтах і бігбордах у день тиші та в день голосування. Були звернення і від кандидатів — один просив взяти під охорону його штаб, але переважно скаржилися один на одного. Так, у Кременчуці зафіксували привласнення бренду чужої політсили з метою ввести виборців в оману.

“Треба заповнювати і прогалини в чинному законодавстві. Наприклад, були зафіксовані випадки організованого підвезення людей на дільниці автобусами з табличками “на вибори”. Люди всі місцеві, не гастролери, не “карусельники”, і підвозити їх не заборонено, але чи не стоять за цим інтереси якогось кандидата чи партії? Будемо з’ясовувати”, – запевнив Юрій Сулаєв.

поширити новину: