Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Полтавщина вперше долучається до міжрегіонального туристичного маршруту, присвяченого Григорію Сковороді

В Україні нині працюють над розробкою міжрегіонального туристичного маршруту “Стежками мандрівного філософа”, що присвячений Григорію Сковороді. Пролягатиме він через 3 області: Сумську, Полтавську й Харківську. В кожному з цих регіонів є туристичні об’єкти, пов’язані з життям і творчістю відомого філософа. Таким чином, Полтавщина вперше долучається до міжрегіонального туристичного маршруту.

6 липня, під час святкування Івана Купала у селі Сковородинівка (Золочівський район Харківської області), відбулась презентація туристичного маршруту, який включає об’єкти, розташовані на Харківщині. А 23 липня екскурсоводам, гостям із сусідніх областей та науковцям організували інформаційно-просвітницький тур Полтавщиною, який включає туристичні об’єкти, розташовані у Лохвиці та Чорнухах.

У рамках міжрегіонального туристичного маршруту туристам на Полтавщині пропонують відвідати пам’ятник Григорію Сковороді у Лохвиці та розташований неподалік краєзнавчий музей, колекція якого налічує унікальні експонати.

“У 1922 році, коли святкували 200-річчя від дня народження Григорія Сковороди, у Лохвиці встановили перший у світі пам’ятник філософу. Сковорода періодично давав уроки  у козацькій школі для дітей бідних людей. Маючи чудовий голос, співав у Лохвицькому церковному хорі собору Різдва Пресвятої Богородиці. У нашому музеї зберігаються понад 30 тисяч експонатів, і серед них багато унікальних. Це і надгробний пам’ятник з села Піски, автор якого відомий скульптор Іван Мартос;  тора – єврейське священне письмо; колекція козацької зброї; колекція рушників, деяким уже  понад 200 років; рояль, на якому грав Ісаак Дунаєвський”, – розповідає головний зберігач фондів Лохвицького краєзнавчого музею імені Г. С. Сковороди Людмила Кузіна.

І хоча Григорій Сковорода народився у Чорнухах, перший пам’ятник з цементу йому спорудили саме у Лохвиці, оскільки в той час (споруджували його у 1922 році, згодом змінили на бронзовий у 1972 році) Чорнухи входили до Лохвицького повіту. Автор пам’ятника – відомий скульптор Іван Кавалерідзе (також його робота – пам’ятник Тарасу Шевченку у Полтаві). Про те, як змінювали пам’ятник з цементного на бронзовий, показано у фільмі Ролана Сергієнка “Відкрий себе”.

Ще однією туристичною локацією є літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди у Чорнухах. На його території розташовані погруддя філософу, автентична садиба батьків Григорія Сковороди, Сад божественних пісень, де кожну місцину супроводжують афоризми письменника, та сам літературно-меморіальний музей. Місцеві  колективи розігрують театралізоване дійство про дитинство, юність і дорослого філософа-мандрівника.

“Гордимося, що саме з Чорнухинщини пішов у світ відомий земляк. Останні роки ми максимум уваги приділяли музею, щоб він став привабливим. До створення Саду божественних пісень долучалися сільські ради. Минулого року ми розпочали капітальний ремонт ще однієї будівлі. Хочемо, щоб там розташувалась краєзнавча експозиція, картинна галерея і зал для проведення заходів. Нині реалізуємо проект по розробці туристичних маршрутів і зеленого туризму на Чорнухинщині”, – говорить голова Чорнухинської районної ради Надія Кривчун.

Міжрегіональний туристичний маршрут “Стежками мандрівного філософа” розробляється до відзначення 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди, який відзначатимуть у грудні 2022 року.

“Треба подякувати Харківщині за ініціювання першого міжрегіонального об’єднаного маршруту.  Це той шлях, коли ми виходимо за межі своєї області. Туриста можна краще залучити, якщо показувати йому все комплексно – приміром, Харків, Суми, Переяслав-Хмельницький і повернутись у Чорнухи. В майбутньому ми хочемо по Сковороводі робити міжнародний туристичний маршрут, але потрібно працювати з бізнесом, щоб ті туристичні організації, які захочуть займатись виїзним туризмом, співпрацювали з європейськими країнами, де шанують Григорія Сковороду. Зараз ми вже маємо повноцінний туристичний об’єкт – музей у Чорнухах. Ще 3 роки тому такого музею не було. А через рік – півтора матимемо повноцінний комплекс. Нам ще треба працювати над сферою обслуговування, бо туристу потрібно запропонувати і проживання, і харчування, і санітарні послуги”, – зазначає директор Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА Валентина Вождаєнко.