Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

200 років тому відбулася прем’єра найвідомішої полтавської п’єси

22 липня 1819 року на сцені Полтавського театру відбулася прем’єра твору Івана Котляревського “Наталка Полтава”.

Як розповіли в Інституті мовознавства імені О. О. Потебні НАН України, це перший драматичний твір нової української літератури. “Не випадково Іван Карпенко-Карий назвав п’єсу «праматір’ю українського народного театру».

“Спершу від вистави були в захваті глядачі Полтави. Тоді — Чернігова, Харкова, Києва. Згодом популярність нової п’єси вийшла за межі України: її з успіхом ставили на сценах Петербургу, Москви, Кишеневу, Мінську, Риги, Талліну, Вільнюсу, окремих міст Середньої Азії та Кавказу”, – розповіли фахівці

На вітчизняній сцені «Наталка Полтавка» тривалий час уважалася найбільш репертуарним спектаклем. Його незмінно супроводжували аншлаги. Однойменна опера, що її за мотивами п’єси написав Микола Лисенко, стала окрасою українського оперного мистецтва.

Поштовхом для написання «Наталки Полтавки» для Котляревського стало життя українського суспільства, лірично-побутові, обрядові, купальські пісні такі як балади «Ой оддала мене мати за нелюба заміж», «Брала дівка льон», «Розлилися води на чотири броди», «Чорна хмаронька наступає», «Лимерівна» тощо. Також натхненням до написання п’єси для Котляревського стала невдала п’єса «Козак-стихотворец» Олександра Шаховського, у якій було неправдиво зображено тогочасне українське сільське життя. Шаховський був погано ознайомлений з реальним побутом українців, тому допустився багатьох помилок, тому полтавчани були надзвичайно розчаровані у його виставі. Котляревський вирішив виправити цю прикрість, написавши правдиву п’єсу про українських селян «Наталка Полтавка».

поширити новину: