Ви тут:
Медицина Полтавщина Суспільство 

Як на Полтавщині реалізується пілотний Проект трансформації стаціонарної допомоги

Трансформація системи охорони здоров’я триває. Один з наступних кроків – зміни в стаціонарній допомозі (на рівні лікарень). Трансформація системи це – перш за все зміна моделі фінансування. У більшості країн світу при оплаті послуг стаціонарної допомоги застосовують таку модель як оплата за випадок госпіталізації. Коли оплачується результат роботи – комплекс послуг, наданих конкретному пацієнту.

Саме така, нова для України, модель відпрацьовується в рамках пілотного проекту трансформації стаціонарної допомоги в Полтавській області. Проект стартував 1 квітня і в ньому беруть участь 56 медичних закладів Полтавщини, повідомляють у НСЗУ.

Уже третій місяць Національна служба здоров`я працює з полтавськими стаціонарами за новітньою системою. Лікарі подають усі дані щодо пацієнтів у електронному вигляді до Національної служби здоров`я, аби там могли обрахувати, скільки коштує лікування тієї чи іншої хвороби.

За кожний випадок, в залежності від складності лікування, є своя оплата. Як все це вирахувати – кілька років поспіль навчали на Полтавщині американські фахівці – в рамках проекту Агенції з міжнародного розвитку.

Поки що у деяких лікарнях НСЗУ покриває лише 40% від потреби. У Зіньківській центральній районній, наприклад, 2/3 витрат. Приміром, апендицит НСЗУ оцінює десь від 1 800 грн до 3 600 грн. Треба більше – вважають лікарі. Поки ж решту – а це ліки, обладнання, ремонти та комуналка – дає місцева влада.

Читайте також: Ми хочемо “полтавізувати” Україну, адже Полтавщина є лідером у трансформації охорони здоров’я цілої країни, – Уляна Супрун

Ще одне питання – зарплата медиків. Якщо в деяких сімейних лікарів вона, після запровадження первинки, зросла у рази – до 12, а то й 18 тис. грн, то хірург-початківець поки має виживати на 3 тис. Його досвідчений колега – на 6-8 тис. Не кажучи уже про медсестер.

Тож у лікарнях, хоч і обережно, але чекають змін. Водночас, вчаться, як самим досягати покращення. Адже алгоритм такий: чим краще і більше пацієнтів пролікували – тим і грошей буде більше. Механізм поки сируватий, – визнають у Києві. Та пілот триватиме до грудня – до того часу систему мають повністю відпрацювати.

З наступного року медреформа вповні має запрацювати по всій країні. У бюджет на це Національна служба здоров’я просить у Кабміна закласти близько 75 млрд грн.