Ви тут:
Полтавщина прес-конференція Суспільство 

В ОПОРІ розповіли про порушення передвиборчої кампанії на Полтавщині

За день до завершення реєстрації кандидатів в народні депутати Полтавщина має 76 претендентів в усіх восьми округах. При цьому, активність зафіксована лише збоку 13 з них.

Таку інформацію в рамках звіту «За місяць до голосування» 25 червня презентували представники ОПОРИ під час прес-конференції в ОКІА “Новини Полтавщини”. З полтавськими журналістами поспілкувалися координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Полтавській області Костянтин Донченко та керівник Головного управління Національної поліції в Полтавській області Андрій Замахін.

АКТИВНІСТЬ КАНДИДАТІВ

Станом на ранок 25 червня ЦВК зареєструвала 76 кандидатів в межах восьми мажоритарних округів Полтавщини. З них 62 самовисуванці та 14 кандидатів від партій. Найбільшу ж кількість кандидатів має 146 ВО – 22, тоді як найменше в 151 ВО – 2. В решті округів така кількість зареєстрованих кандидатів: ВО №144 – 9, ВО №145 – 7, ВО №147 – 9, ВО №148 – 10, ВО №149 – 9, ВО №150 – 8.

При цьому, спостерігачами ОПОРИ була зафіксована активність лише збоку 13 кандидатів в усіх округах – Денис Поліщук, Сергій Чередніченко, Сергій Каплін та Олександр Мамай в ВО №144; Юрій Бублик ВО №145; Юрій Шаповалов ВО №146; Олег Кулініч та Анатолій Ханко ВО №147; Фахраддін Мухтаров та Ігор Лінчевський ВО №148; Артем Вітко та В’ячеслав Мінязев ВО №149; Костянтин Жеваго ВО №150. В 151 виборчому окрузі наразі не було зафіксовано жодної активності збоку кандидатів.

ФАЛЬСТАРТ КАМПАНІЇ

Від початку виборчої кампанії спостерігачі ОПОРИ зафіксували велику активність збоку деяких, на той час ще незареєстрованих кандидатів. Найактивнішим став виборчий округ №149, де Артем Вітко, якого ЦВК зареєструвала кандидатом лише 21 червня, починаючи з 8 червня і до 15 влаштовував концерти за участі гурту «Дзідзьо» та Павла Зіброва в усіх районних центрах округу – Карлівці, Кобеляках, Козельщині, Машівці, Нових Санжарах та Чутовому. Загалом спостерігачами ОПОРИ було зафіксовано 10 таких заходів – шість за участь гурту «Дзідзьо» та 4 за участі Павла Зіброва.

Крім цього, в межах округу була зафіксована активність і збоку іншої потенційної кандидатки – Лариси Босенко. Вона організувала в окрузі дитячий пісенний конкурс, переможці якого отримали грошові призи. Загалом конкурс проходив у три етапи – відбіркові концерти, які пройшли в Нехворощі, Малій Перещепині, Руденківці та Лелюхівці; фінальна частина, де визначались переможці, пройшла в Нових Санжарах; та галаконцерт в Карлівці.

Також прояви активності були зафіксовані і від кандидата в 144 ВО Олександра Мамая. Він також, ще до офіційної реєстрації проводив конкурси на власній сторінці у соцмережі, де розіграв 900 квитків на концерти гурту «Антитіла» та Олега Винника. При цьому, вартість найдешевшого квитка на концерт була 350 гривень. Переможці конкурсу мали відповісти на питання, котрі з’являлись щоденно протягом тижня на сторінці Мамая. Таким чином було визначено 450 переможців, які отримали по два квитки в офісі кандидата. Після реєстрації 18 червня активність кандидата зменшилась.

Ще одним кандидатом, котрий проявляв високу активність до офіційної реєстрації, був Олег Кулініч. Спостерігачі ОПОРИ зафіксували, що протягом перших двох тижнів червня Кулініч відкрив 15 дитячих майданчиків в населених пунктах 147 виборчого округу. При цьому, сам кандидат заявляв, що цей соціальний проект фінансується ним особисто.

«Ці кандидати користуються такою можливістю, так як в цей період вони вже фактично розпочинають свою передвиборчу кампанію, хоча правову відповідальність за це не можуть нести. Тому в цей період спостерігаються такі дії збоку потенційних кандидатів, які б після реєстрації вже могли мати б ознаки порушення виборчого законодавства та могли б нести за собою відповідальність. Так само, активність не в статусі кандидата дозволяє використовувати кошти з-за меж виборчих фондів, хоча в Законі чітко вказано, що уся агітація має спонсоруватись саме за рахунок цих фондів», – розповів координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Полтавській області Костянтин Донченко.

ПОРУШЕННЯ

Від початку кампанії ОПОРА зафіксувала два можливих порушення виборчого законодавства збоку кандидатів. 19 червня в Горішніх Плавнях була зафіксована зовнішня реклама кандидата Костянтина Жеваго, яка не мала вихідних даних. Відносно цього була складена заява до поліції. Також В’ячеслава Мінязева в статусі кандидата в ВО №149 взяв участь у святкуванні дня міста Кобеляк. Кандидат був запрошений на сцену до слова місцевим міським головою Олександром Копельцем та висловив сподівання на взаємну підтримку. Також під час свята розповсюджувались агітаційні друковані матеріали Мінязева. Так як цей захід був влаштований міською радою Кобеляк, то такі мають ознаки порушення виборчого законодавства в частині 4 статті 74, яка забороняє проводити агітацію під час заходів влаштованих органами влади.

ЗОВНІШНЯ АГІТАЦІЯ

ОПОРА зафіксувала в межах Полтавщини зовнішню агітацію чотирьох політичних партій – «Європейська солідарність», «Українська стратегія Гройсмана», «Опозиційна платформа «За життя» та «Радикальної партії». При цьому, білборди з рекламою «Європейської солідарності» та «Української стратегії» розміщені масово та майже в усіх округах.

Що стосується мажоритарників, то в своїх округах велику кількість зовнішньої агітації мають Юрій Шаповалов (ВО №146), Олег Кулініч (ВО №148), Артем Вітко (ВО №149), Костянтин Жеваго (ВО №150).

ФОРМУВАННЯ ТА РОБОТА ОВК

Центральна виборча комісія 31 травня утворила вісім окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України в межах Полтавської області. Усі утворені в максимальному складі по 18 чоловік. Таким чином, до складу ОВК увійшло 144 представники від 24 партій. Найбільше представництво має «Батьківщина» – 15 членів в ОВК. Окрім цього, ще чотири партії мають понад 10 представників в окружних комісіях – «Радикальна партія» – 13, «Опозиційний блок» – 12, «Народний фронт» – 12, «Блок Петра Порошенка «Солідарність» – 11.

У свою чергу Андрій Замахін повідомив, що з 22 травня на базі ГУ Національної поліції у Полтавській області створили робочу групу. З 27 травня почав роботу ситуаційний центр.

“На сьогодні до поліції надійшло 11 повідомлень щодо порушень виборчого процесу. Зокрема, зафіксований факт підкупу виборців в смт. Диканька. Решта порушень стосується розміщення агітацій на біг-бордах. На сьогодні в ГУ Нацполіції проводяться командно-штабні навчання протягом двох днів. Їх мета – відпрацювати алгоритм дій правоохоронців, які нестимуть службу під час виборчого процесу. З того часу, коли будуть завезені бюлетені на ОВК, ми беремо її під охорону. Також з моменту завезення бюлетенів на ДВК – охоронятимемо їх”, – сказав керівник Головного управління Національної поліції в Полтавській області.

Він також зауважив, що до охорони порядку на території Полтавської області залучатимуть весь особовий склад національної поліції. Андрій Замахін наголосив: поліція – політично нейтральна; основне завдання, яке ставить перед собою, – це забезпечення порядку та безперешкодного волевиявлення громадян.

поширити новину: