Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

На Полтавщині працює музей у діючій аптеці, якій понад 100 років (ФОТО)

У селі Рашівка на Гадяччині у діючій аптеці, якій уже 118 років, працює перший і єдиний музей аптечної справи на Полтавщині. Там збереглись автентичні меблі, давні інструменти, рецепти 70-річної давнини.

Зберегла і створила музей в аптеці дизайнерка і місцева мешканка Юлія Кобізька. Їй ця справа близька, бо її мама вже 38-й рік працює фармацевтом і завідувачем цієї аптеки.

Я знайшла обладнання з усього району, яке просто припадало пилом. Його звезли в аптеку. Вирішила з цього зробити музей. У Полтавській області, наскільки мені відомо, немає таких музеїв. У музеях України, де я була, більше розповідають про міські аптеки, а в сільських усе відбувалось не так. У Рашівці аптека заснована у 1901 році і називалася земською, обслуговувала сільських жителів. До цього жителі Рашівки мали аптеку за 30 км і там купувати собі ліки. А оскільки раніше це було містечко, то попит на якісне обслуговування був великим. Тому у 1900 році відкривається земська лікарня, а в 1901 — аптека”, – розповідає Юлія Кобізька.

Раніше аптекарі робили ліки самостійно. І це були ліки не в сучасному розумінні.

Мені вдалося знайти відомості, хто були першими аптекарями. Як люди самостійно їздили на бричках за кордон в Ригу і привозили компоненти. Раніше робили не ліки в сучасному розумінні, а оцет, олія, керосин, креми, барвники, отрути. Це все робили аптекарі. До сих пір в Рашівці живе одна з перших аптекарів, їй зараз 97 років, звати її Серафима Остапівна. Вона пам’ятає, як працювала аптека до Другої світової війни”.

фото з архіву Юлії Кобізької

Аптека працює. У цій самій будівлі розташований музей на дві кімнати. Там розповідають про історію аптеки у різні історичні періоди — довоєнний, післявоєнний, радянський. Зберігся столик фармацевта, модернові апарати, штангласи (аптечний посуд для зберігання лікарських засобів) з відповідним маркуванням для сильнодіючих речовин, отрут.

фото з архіву Юлії Кобізької

Всю інформацію про аптеку Юлія Кобізька збирала через відкриті джерела в Інтернеті та за розповідями односельчан. З лютого цього року музей в аптеці приймає туристів.

фото з сайту КП “Гадяччина туристична”

поширити новину: