Ви тут:
Суспільство Україна 

“Газпром готується до зими та чергової “газової війни”, – Коболєв

До газової кризи готуються усі. На великій конференції Flame в Амстердамі минулого місяця це була топ-тема. Вже зараз у європейських ПСГ на 20 млрд кубометрів газу більше, ніж торік. Є країни, які планують закачати до сховищ свою річну потребу в газі.

“Добра новина у тому, що цього разу Газпром не зможе створити кризу зненацька. Його контрагенти будуть готові, і ефект буде вже «не той»”, – говорять у НАК “Нафтогаз”.

“Газпром готується до зими та чергової “газової війни”, європейські постачальники – також. Як результат, транзит газу через Україну за 5 місяців зріс на 8% – додаткові обсяги закачують до сховищ. В європейських ПСГ, які публікують дані, зараз вже на 20 млрд куб.м. більше газу, аніж в середньому за два попередні роки. Приріст запасів в них складає 60% до показника за аналогічний період 2018 року”.

Про це заявив голова НАК “Нафтогаз” Андрій Коболєв”

“Ми також закуповуємо додатковий газ, Україна вже імпортувала на 20% більше газу, ніж на ту ж дату минулого року. Станом на 1 червня в українських підземках 11,5 млрд куб.м. – це на 1,8 млрд куб.м. більше, ніж торік. Якщо продовжимо накопичувати газ такими темпами, до початку опалювального сезону вийдемо на необхідний рівень 20 млрд куб.м. Тоді ми будемо готові до будь-яких дій Газпрому, і позиція України у переговорах буде захищеною”, – написав він на сторіці у Facebook.

“Але цьому на заваді може стати дефіцит обігових коштів у Нафтогазу. За той газ, який ми поставили раніше, “газзбути” та виробники тепла заборгували 61,4 млрд грн. Це удвічі більше, ніж нам потрібно, щоб якісно підготуватися до зими”, – зазначив Коболєв.

Ще один фактор дефіциту – вимога Кабміну сплатити 90% нашого прибутку у якості дивідендів, при чому до кінця червня. Саме зараз, коли нам потрібні гроші на закупівлю газу на зиму, це для нас надзвичайний виклик. Доводиться обирати – дивіденди зараз, чи захист від кризи. Частині державних підприємств уряд дозволив платити лише 30% прибутку. Нам не завадила б хоча б розстрочка, поки ми не почнемо продавати газ.

Другий шлях – залучити кредитні кошти. Для цього необхідний дозвіл та активна участь Кабінету міністрів як нашого єдиного акціонера.

Поки в наповненні підземних сховищ ми рухаємося за графіком. Але якщо проблему ліквідності не вирішити у найближчі тижні – закупити газ у достатніх обсягах буде неможливо.

“Ситуація вимагає термінової уваги на найвищому рівні”, – впевнений голова НАК “Нафтогаз”.