Ви тут:
Суспільство Україна 

День Святої Трійці: звичаї, традиції та заборони

На 50-й день після Пасхи, за 10 днів після Вознесіння Ісуса Христа на Небо, християни святкують День Святої Трійці, або П’ятидесятниицю. Це одне з 12-ти найбільших християнських свят. У цей день згадують зішестя Святого Духа на апостолів. 

Як описано в Книзі Діяннях апостолів, учні зібралися разом з Божою Матір’ю та деякими святими жінками в одному домі і молилися. Аж ось зчинився шум із неба, ніби раптова буря, і наповнив весь той дім. І з’явилися немовби вогненні язики та й на кожному з них по одному осіли. Тоді ж вони, сповнившись Святого Духа, почали прославляти Господа різними мовами, якими раніше не володіли, щоб нести Слово Боже у всі куточки світу.

Того дня в Єрусалимі охрестилися тисячі людей, так і постала християнська Церква. 

“День Святої Тройці вважається днем народження Церкви: Бог-Отець заклав її основи ще в Старому Завіті, Бог-Син створив Церкву, втілившись на землі, Бог-Дух Святий діє в ній. Ця благодать перебуває в Церкві й до наших днів, передаючись через Таїнство рукоположення єпископів, пресвітерів, дияконів”, – пояснюють у ПЦУ

Нстуного дня вшановують Святого Духа. В Україні свято Трійці називають Зеленими святами, що повязане із старословянськими обрядами. Напередодні дівчата і молоді жінки збирали запашне зілля – чебрець, лепеху, полин, любисток, увечері заквітчували свої домівки зеленим гіллям клена, ясна та осики, які називали клечанням. 

Роса, що випала на Трійцю, вважається дуже корисною для здоров’я. Дівчатам радять нею вмиватися, щоб зберегти молодість і красу.

Часто на Трійцю йде дощ, що вказувало на гарний врожай грибів. Вдале сватання цього дня – на вдалий шлюб: у родини будуть гарні діти, в оселі – гармонія, а в серцях – любов один до одного.

Церква закликає всіх віруючих обов’язково побувати на всеношній службі, а також на богослужінні безпосередньо в день Трійці. Треба було також щедро давати милостиню. Молодь влаштовувала велелюдні гуляння. 

Існував і ряд заборон на Трійцю: не можна робити березові віники або мітли, працювати у перші дні Зеленого тижня, крім приготування їжі. Не можна стригтися, плести, в’язати, вишивати.

Протягом тижня не рекомендується ходити в ліс (бо там русалки), не треба купатися в річці, бо, мовляв, у ці дні русалки заманюють молодих людей у воду.