Ви тут:
здоров’я Медицина Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Безпечна кров для всіх: Як на Полтавщині донори здають кров

14 червня відзначається Всесвітній день донора. Цьогоріч воно проходить під гаслом “Безпечна кров для всіх”.

“У цей день світ дякує всім донорам, хто безкоштовно ділиться своєю кров’ю, адже кожна дача крові допомагає врятувати три людських життя. Здача крові — це дорогоціний дар збереження здоров’я та врятовані життя”, – зазначив директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак.

У системі служби крові Полтавської області функціонує 3 станції переливання крові: у Полтаві, Кременчуці та Лубнах, а також 5 лікарень та 12 відділень, де заготовляється кров. За кожною станцією закріплені райони.

“Протягом останніх років збільшилась кількість донорів. Зараз в області налічується 3203 людини, які мають звання “Почесний донор України. Полтавщина забезпечена донорською кров’ю”, – додав Віктор Лисак.

У Полтавській обласній станції переливання крові Почесний донор України Сергій Ткаченко, прийшовши здавати кров 68 раз, показав маршрут пацієнта.

“Я розпочав здавати кров у 2008 році. Донорство — це не лише врятовані життя, це ще й користь для мого здоров’я. Почавши здавати кров у 37 років мені вдалося переконати чимало знайомих стати донором. Перед здачею крові я готуюсь: менше їм жирної та солодкої їжі, ну звісно не вживаю алкоголь. Після здачі крові мають краще самопочуття. Сама процедура проходить безболісно і це зовсім не страшно. Головне розуміти, що ти приносить користь іншим”, – поділився Сергій Ткаченко.

Донор приходить до станції переливання крові маючи з собою паспорт та ідентифікаційний код підходить до реєстратури, де його реєструють на направляють на прийом до терапевта.

Лікар спілкується з ним щодо захворювань, вимірює артеріальний тиск, вагу, зріст, при нормальних показниках йде вимірювати рівень гемоглобіну та визначати групу крові.

Далі донор п’є чай з печивом і йде у донорську залу здавати кров.

Здавши кров повертається до реєстратури, де йому відмічають здачу крові й відшкодовують кошти за харчування. На цьому місія донора закінчується.

Далі відбувається цілий виробничий процес: забір крові, переробка шляхом центрифугування, тестування та інші процеси.

“Протягом тижня лише з Полтавської станції видається близько 50 літрів еритроцитів на лікувальні заходи. Взагалі в області за рік заготовляється 9,5 тисяч літрів крові та 20 тисяч донацій. Потреба у крові є постійно, адже компоненти крові мають різний термін придатності: еритроцити — зберігання 35 — 42 дні, свіжозаморожена плазма — 2 роки”, – повідомив головний лікар Полтавської обласної станції переливання крові Володимир Рудіков.

Протягом 11 — 14 червня у Полтаві “Обласний молодіжний центр” проводить “Тижневик здачі крові” у форматі челленджу (elood_donation_challenge).

“Так як ми працюємо з молоддю й придумали формат челленджу, адже це модно та цікаво. Людина здає кров, робить фото із сердечком та наклеює його на дошку, а у соцмережі викладає фото та передає, так звану естафету двом друзям. Або підприємство здає кров та передає двом підприємствам. Таким чином за три дні кров здали більше 50 людей. Більшість бажаючих приходить саме у День донора”, – розповів фахівець відділу центру патріотичного виховання громадських ініціатив Обласного молодіжного центру Віталій Михайлик.

Нагадаємо, що донором може бути здорова людина віком 18 — 60 років та вагою не менше 55 кг. Кожна здорова людина без будь-якої шкоди для здоров’я може здавати кров 3 — 4 рази на рік у дозі 400 — 450 мл.