Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Як у Полтаві борються з наркоманією, – розповіли у міській раді

За оціночним даними, в Україні налічується понад 360 тисяч осіб, які вживають наркотичні речовини, з яких близько 800 осіб проживають у м. Полтава. Вживання наркотиків безпосередньо пов’язане з ризикованою поведінкою щодо поширення соціально-небезпечних хвороб (ВІЛ, туберкульоз, вірусний гепатит С), повторного вчинення злочинів, труднощів соціалізації та подальшої соціальної деградації.

Як повідомили у Полтавській міській раді, з метою профілактики розповсюдження наркоманії та зменшення шкоди для Полтавської громади від осіб, які вживають наркотичні речовини до «Міської програми соціальної підтримки сім’ї, дітей та молоді м. Полтави на 2019-2021 роки» Полтавським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було внесено відповідні заходи. Це і превентивна профілактична робота серед молоді у вигляді відео-лекторіїв, тренінгів, квестів. Це і робота мультидисциплінарних команд із соціальної підтримки родин та осіб, яких торкнулася проблема наркоманії. Це і нова форма роботи – соціальне замовлення, коли до вирішення нагальних проблем громади залучаються громадські організації. Так, Полтавським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було замовлено послугу «Соціальної профілактики для неповнолітніх та осіб молодіжного віку, які опинилися в складних життєвих обставинах та є споживачами ін’єкційних та неін’єкційних наркотиків», виконати яку взяли на себе фахівці благодійної організації «Світло надії», які мають багаторічний досвід з цього питання, певні ресурси та результати роботи.

Соціальна послуга «Соціальна профілактика» включає наступні заходи: надання індивідуальних та групових (за потребою) консультацій щодо зменшення проявів ризикованої поведінки, питань відновлення документів, працевлаштування, пошуку житла, медичного обстеження та проходження тестування на ВІЛ і Гепатит С, супроводження до медичних закладів, попередження злочинності. Консультування споживачів наркотичних речовин відбуваються на базі центрів обміну шприцами, повідомили у Полтавському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Так, з початку квітня вже охоплено 57 осіб молодіжного віку, які мають досвід вживання наркотичних речовин: 16 споживачів неін’єкційних наркотиків та 41 споживач ін’єкційних наркотиків. З них: 38 чоловіків та 19 жінок.

З кожним клієнтом проводять індивідуальне консультування та здійснено тестування на ВІЛ та Гепатит С. Під час проведення тестування, отримали 9 позитивних результатів захворювання на ВІЛ (5 жінок та 4 чоловіка) та 14 випадків захворювання на Гепатит С (6 жінок та 8 чоловіків). Всіх цих клієнтів було супроводжено до Полтавського обласного центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом. На даний час 7 з 9 клієнтів, в яких був позитивний тест на ВІЛ вже розпочали своєчасне лікування за допомогою АРТ, решта 2 клієнти визначаються з лікуванням, зі всіма 14 клієнтами, в яких підтвердився тест на Гепатит С проведено санацію з метою зменшення шкоди. Слід зазначити, що із загальної кількості 4 особи вперше були залучені до отримання соціальних послуг безпосередньо самими клієнтами, які вже скористалися послугами.

Крім того, 25 осіб отримали послуги психолога, 12 осіб було направлено до лікаря-нарколога (9 звернулися), 3 осіб працевлаштовано.

Також, всі 57 осіб отримали мотиваційні набори у вигляді медичних засобів, які призначені для споживачів ін’єкційних наркотиків, які страждають на розлади кровообігу та лімфо обігу, мають трофічні виразки та споживачів неін’єкційних наркотиків, які страждають амнестичними розладами, авітамінозом.

Проведення подібних заходів підвищить рівень обізнаності осіб молодіжного віку, які є споживачами наркотичних речовин щодо питань ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, вірусного гепатиту С; шляхів подолання наркозалежності; шляхів, методів і можливостей щодо працевлаштування, навчання; ризиків повторного вчинення злочинів;формування цінності здоров’я та навичок безпечної поведінки, що значно знизить рівень ризикованої поведінки, а головне – зробить наше місто безпечнішим.