Ви тут:
Суспільство 

Співзасновник Facebook закликав покінчити з соцмережею

Cпівзасновник  Facebook Кріс Хаджес виступив із закликом покінчити з Facebook. Свою позицію він аргументував в колонці на NYT, а також в короткому відео. На думку Хаджеса, компанія стала занадто великою і занадто могутньою, пише AIN.UA

“Щотижня з’являються нові заголовки про порушення приватності, втручання у вибори, проблеми з душевним здоров’ям … Я вже десять років як не працюю в компанії, але відчуваю, що несу відповідальність за завдану нею шкоду”, – пояснив він.

Співзасновник Facebook розповів про те, як з 2004 року Марк реалізовував план домінування Facebook на ринку соціальних мереж.  Не тому що він хотів влади – просто такі були його підприємницькі амбіції. Через 15 років ми пожинаємо плоди його нищівного успіху.

“Сьогодні понад 3 млрд людей використовують Facebook, Instagram і WhatsApp – їх всіх контролює одна і та ж компанія. З кожного долара, витраченого на рекламу в соціальних мережах, 94 цента йдуть до Facebook. Сьогодні вона коштує понад півтрильйона доларів. Це приблизно дорівнює ВВП 65-ти найбідніших держав світу – разом узятих, – розповідає Кріс.

“Не можна просто сказати, що Facebook – це велика соціальна мережа. Це – взагалі все “.

Facebook вирішує, які повідомлення показувати, а які ні. Що саме визначає, доречний контент чи ні. А Facebook – це по суті всього одна людина – Марк Цукерберг.

“Навіть сам Марк визнає, що у нього занадто багато влади в Facebook. У компанії є рада директорів, але Марк контролює більшу частину акцій. Марк сам один може вирішувати, як міняти алгоритми Facebook, що визначають, що люди бачать в своїх стрічках, які у них є налаштування приватності і навіть як будуть розставлені акценти. У Facebook немає балансу голосів, який визначає інститут демократії. У Марка немає боса, і його не можна звільнити”, – акцентує Хаджес.

“Марк в односторонньому порядку може контролювати, організовувати і навіть піддавати цензурі розмови двох мільярдів людей. І немає ніяких даних про те, як він використовує цю безпрецедентну владу “.

У своїй колонці Хаджес кілька разів підкреслив, що не має нічого проти Цукерберга особисто. Навпаки, він вважає того добрим і порядним чоловіком. Проблема саме в тому, що він – людина.

“Я не думаю, що Марк поганий. Він все той же, яким був, коли обіймав своїх батьків перед тим вони покинуть нашу кімнату в гуртожитку.  Який закохався в майбутню дружину в черзі в туалет на вечірці. І спав на матраці на підлозі маленької квартирки, тому що не міг дозволити собі нічого іншого кілька років. Простіше кажучи, він людина. І саме ця його людяність робить отриману ним необмежену владу такою великою проблемою, – пише Кріс. Я вирішив виступити із цією заявою, тому що відчуваю, що теж несу відповідальність. А ще я злий. Тому що в своїй одержимості зростанням, Марк пожертвував безпекою заради кліків “.

Кріс Хаджес запропонував два рішення проблеми, які необхідні на законодавчому рівні.

Зруйнувати імперію Facebook. Америка має досвід антімонополізаціі, це не новий прецедент. Торгова палата США може примусити Facebook виділити Instagram і WhatsApp в окремі компанії, щоб на ринку соцмереж знову з’явилася конкуренція. Спочатку акціонери Facebook будуть володіти акціями у всіх трьох компаніях, але Марк і інші керівники повинні будуть відмовитися від своїх акцій.

Створити новий регулюючий орган. Він буде відповідати за IT-галузь і “захищати американців від жахливо багатих корпорацій на кшталт Facebook”. Перш за все в аспекті приватності. Як приклад, Хаджес привів GDPR в Європі. Також цей орган повинен взяти на себе визначення прийнятного і неприйнятного контенту. Хоч це і виглядає як цензурування, Хаджес вважає, що галузь соціальних мереж потребує єдиного стандарту- і задавати його повинен не Facebook.