Ви тут:
Відео децентралізація Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Під Полтавою в’яжуть шкарпетки, які експортують у країни ЄС (ФОТО, ВІДЕО)

У Мачухівській об’єднаній територіальній громаді, що в 6 кілометрах від Полтави, працює підприємство “Premier Socks” з виробництва панчішно-шкарпеткових виробів. Окрім Полтави та України, їхню продукцію можна побачити у країнах ЄС — Франції, Німеччині, Італії, Іспанії, Португалії, Польщі.

А починалося все з роздрібної торгівлі власником підприємства Олегом Хардіним 1999 році. Самостійно збирав зразки продукції, їздив торговими точками. Повноцінне підприємство почало працювати у 2009 році, коли на місці напівзруйнованої бази з переробки деревини у Мачухах обладнали цехи з пошиття шкарпеток. Чому саме шкарпетки обрали для бізнесу, засновник компанії пояснює так:

“Все почалося після закінчення школи, коли я надумав поступати в університет. Батьки сказали, що оплатять навчання, але заробляти гроші мушу сам. Це була перша мотивація рухатись вперед. Шкарпетки обрав тому, що вони потрібні всім, бо майже 50% життя ми проводимо в шкарпетках. Це шлях з дому на роботу, протягом всього робочого дня, дехто в шкарпетках навіть спить”.

Полтавські шкарпетки можна бачити у різних країнах Європи. Туди вони потрапляють через мережу “АШАН”, це один з основних партнерів підприємства. Щоб вийти на європейський ринок, протягом 3-х років велися перемовини та аудит підприємства, перевірка як сировини, так і продукції на всіх етапах виробництва.

“Щоб з ними працювати, ми пройшли досить довгий шлях. Це був аудит підприємства міжнародною компанією щодо відповідності умов праці, дотримання стандартів якості. Перевіряли контракти з постачальниками сировини — де закуповуємо, чи маємо сертифікати якості, яке обладнання використовуємо. Дивились якість сировини, шкарпеток, як ми контролюємо на кожному етапі якість продукції. Це важливо, оскільки по завершенню виробництва певної партії стоять ящики до відвантаження на складі, приїжджає аудиторська компанія і їх представники вибірково дістають що хочуть, перевіряють, скільки сантиметрів залишається хвостик ниточки. Якщо він має бути до 5 мм, а у нас 7 мм, то бракували всю партію. Наша співпраця – це стабільні оплати, прогнозоване партнерство і перспектива”, – говорить Олег Хардін.

За словами власника компанії, українські товари легкої промисловості набагато вигідніші європейцям, аніж китайські. Звідси можна замовити продукцію невеличкими партіями, доставляти збірними вантажами в одній фурі. А з Китаю – лише контейнерними нормами.

У бюджет громади підприємство сплачує близько мільйона гривень на місяць ПДФО. Долучається і до соціальних проектів — дають сировину для виготовлення шкарпеток дитячим гурткам, роздають солодкі подарунки, вітають дітей громади з Новорічними святами. Окрім цього, щомісяця кожен працівник підприємства (їх близько 300 осіб) отримує безкоштовно 10 пар шкарпеток.

У “Premier Socks” є досвід роботи з Disney – однією з найбільших корпорацій індустрії розваг у світі і відомою своїми мультфільмами. Суть співпраці полягає у використанні авторських прав на зображення їхніх героїв мультфільмів на своїй продукції. Проте така співпраця є дороговартістною і далі її продовжувати не будуть, стверджує Олег Хардін.

Ліцензія коштує досить дорого — десятки тисяч євро. Контракт на понад 100 сторінок. Дуже багато умов, підприємство проходило аудит, з першого разу не вдалось. Ціна аудиту 2000 євро, і повторний виїзд коштує грошей. Ми рік пропрацювали, порахували і вирішили, що наступного року співпрацю не продовжуватимемо. Disney – це моє дитинство, і більшості людей мого віку. Але сучасні діти дивляться “Свинку Пеппу”, “Фіксики”, і хто такий Скрудж МакДак – вони не пам’ятають”.

Саме ж підприємство є невеликим і складається з пошивного цеху, цеху формування миска, прасування і пришивання етикеток. Дизайном виробів займаються обидві сторони – компанія та замовник. Однак на підприємстві можуть виготовляти й ексклюзивну колекцію шкарпеток.

Окрім “АШАНу”, полтавські шкарпетки можна побачити у мережі JYSK.