Ви тут:
здоров’я Полтавщина Суспільство 

Менінгококова інфекція: збудник, шляхи зараження та вакцинація

Менінгококова інфекція спричиняється бактерією. Носіями менінгококу є 5-11% дорослих та до 25% підлітків. Він живе в носоглотці людини і може передаватись іншим людям повітряно-крапельним шляхом.

“Існує 12 груп менінгококу, найбільш поширеними є A, B, C, W, Y. В різних географічних зонах поширені різні групи менінгококу. В Африці, де найбільше випадків менінгококової інфекції, лідирує група А. В Європі ж більш поширений менінгокок групи В”, – розповідають педіатри Полтавщини.

За даними Європейського Центру по контролю за захворюваністю в 2017 році серед всіх 3221 випадків менінгококової інфекції в європейському регіоні 51% були викликані менінгококом групи В.

Група ризику інфікування: діти до 2х років та молоді особи 15-25 років; відсутність селезінки, імунодефіцит.

Найбільш поширеними і тяжкими проявами менінгококової інфекції є менінгіт (запалення мозкових оболонок) та менінгококцемія (зараження крові).

Початок інфекції раптовий: лихоманка, блювота, сонливість, головний біль, млявість, скованість в шийних м’язах.

Небезпечна ознака: крововиливи в шкіру у вигляді зірчастої висипки, що має схильність до зливання. При натисканні висипка не блідніє. Крововиливи розміщуються на стегнах, сідницях, гомілках. Такий стан називається менінгококцемія, потребує негайної медичної допомоги, летальність при ньому сягає 40%.

Ускладнення: поліорганна недостатність, глухота, неврологічні розлади, омертвіння кінцівок, смерть.

Загалом при менінгококовій інфекції летальність 10-14%.

В Україні в 2017-2018 роках зареєстровано 326 та 269 випадків менінгококової інфекції відповідно, з них 250 та 222 у дітей.

Існує три типи вакцин проти менінгококової інфекції:

Полісахаридні вакцини (Menomun (Sanofi)– малоефективні у дітей до 2х років. Не усувають носійство менінгококу після вакцинації. Більш ефективні для дорослих з груп високого ризику, наприклад, у студентів, що живуть в гуртожитку та військових. Вводяться підшкірно.

Кон’юговані вакцини (Менактра, Sanofi; Менвео, Novartis; МенХібрикс, GSK, Німерикс, GSK).

Рекомбінантні вакцини проти менінгококу групи В –Бексеро (GSK), Trumenba® (Phizer).

– Менактра – квадривалентна вакцина проти менінгококу А, С, W,Y. В ній полисахариди менінгококу приєднані (кон’юговані) до дифтерійного анатоксину. Не містить ад’юванту.

– Використовується для імунізації від 9 міс до 55 років. Доза 0,5 мл, вводиться внутрішньом’язево під прямим кутом у дітей до 12 міс в передньо-латеральну ділянку стегна, 1-3 роки – стегно або дельтоподібний м’яз, старше 3х років- дельтоподібний м’яз.
Ньюанс: в інструкції до вакцини заборонено вводити підшкірно.
Температура зберігання +2 +8 градусів.

Схеми введення різні в різних країнах, в залежності від епідемічної ситуації. Загальна схема: для дітей від 9 міс до 23 міс 2 дози з інтервалом 3 міс, для дітей старше 2х років та дорослих – одноразово.

За даними ВООЗ, рівень імунітету після через 3-4 роки вакцинації зберігається у 80-85% щеплених.

Менактру можна поєднувати з вакцинами: еувакс, енджерикс, синфлорикс, превенар 13, ІПВ, КПК, хаврикс, Хіб, АДПм.
Відсутні дані про взаємодію менактри та АКДП/АаКДП, ОПВ, гардасил, церварикс.

Протипоказання: гостре захворювання, анафілактична реакція на попередню дозу менактри.

Післявакцинальні реакції: підвищення температури, головний біль, сонливість, почервоніння та набряк в місці ін’єкції, блювота.

У вакцині Німенрикс полісахариди менінгококу А,С, W,Y кон’юговані з правцевим анатоксином. Показана для вакцинації дітей віком від 12 міс та дорослих. Доза 0,5 мл одноразово в будь-якому віці. Вводиться внутрішньом’язево.