Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

140-річчя Симона Петлюри у Полтаві відзначили просвітницьким туром

У Полтаві презентували інформаційно-просвітницький тур, приурочений до 140-річчя з дня народження Симона Петлюри “Полтавський період Симона Петлюри”.

Журналісти, науковці, громадські діячі відвідали 5 локацій, безпосередньо пов’язаних з життям видатного полтавця. На кожній із локацій розміщені відповідні QR-коди.

В якості екскурсовода виступила старший наук співробітник Полтавського краєзнавчого музею Наталія Кузьменко. Вона розповіла, що подібні туристичні точки для Полтави не новинка: таких інформаційних маршрутів три, один з них присвячений Симону Петлюрі.

“Ще на початку 90-х багато полтавців, серед них і я, не знали, що він народився в Полтаві. Інформація про нього вже не таємна, її можна знайти, але для цього треба зайти в бібліотеку або поклацати кнопочками на комп’ютері. Сучасній молоді потрібне щось швидше, і тут у пригоді стануть QR-коди. Їх можуть використовувати вчителі – привести дітей, або задати завдання додому, влаштувати квести. Можна не замовляти екскурсовода, а самим зробити екскурсію”.

Найперше учасники туру відвідали місце, де знаходилася садиба Петлюр на колишній вул. Загородній (зараз Зигіна), де поклали квіти до пам’ятної дошки.

“Це був одноповерховий 3-кімнатний будиночок, зроблений з дерева та обкладений цеглою. Садиба мала вигляд, як і більшість будівель у Полтаві. Також були господарські споруди, сарай, колодязь. Саме тут проживали Василь та Ольга Петлюри, та їхні 9 дітей – 4 сини і 5 дочок. Після арешту родини будинок стояв пусткою, під час Другої Світової теж уцілів, і був зруйнований аж у 1960-му році”, – розповіла Наталія Кузьменко.

Людмила Олійник, координатор всеукраїнського координаціного бюро ЮНЕСКО “Освіта дорослих в Україні”, представниця української діаспори в Аргентині, разом із сином Ярославом приєдналися до туру, дізнавшись про нього в інтернеті.

“Наша родина ліквідаторів виїхала в Аргентину після аварії на ЧАЕС. Варто сказати, що портрет Петлюри знаходиться в Буенос-Айресі в українському православному храмі, поряд з портретами церковних ієрархів. Громада дуже шанує цю постать”, – зазначила вона.

Далі переїхали до Аграрно-економічного коледжу (колишнього духовного училища) Полтавської державної аграрної академії по вул. Сковороди, 18, де переглянули коротку виставу у виконанні акторів Полтавського театру ім. Гоголя.

Оглянули відновлену меморіальну дошку С. Петлюрі на фасаді Полтавської державної аграрної академії (колишньої духовної семінарії, де він навчався). Урочистого відкриття не було, оскільки залишилося завершити ремонт фасаду.

Третя локація маршруту — будинок, де жила молодша сестра Симона, Маріамна, яка вийшла заміж за Івана Скрипника, відомий як хата-музей патріарха Мстислава (Скрипника), що потребує термінової реконструкції.

Заключний етап – відвідини Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського, де учасники ознайомилися з експозицією, присвяченою С. Петлюрі та загалом періоду Української революції 1917 — 1921 рр.

Представники Українського інституту національної пам’яті Іванна Кобєлєва та Павло Подобєд презентували музею диск “Пісні революції” у виконанні гурту «Хорея Козацька».