Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Як пообідати на ходу без ризику для здоров’я, – поради що обрати

Вулична їжа – це дешево і швидко, а іноді навіть смачно. Можна судити про смаки і добробут народу за тим, що саме він купує і їсть на вулиці. І тут стороннього спостерігача може спіткати здивування: чому східна шаурма стала національною українською стравою? Чому наша вулична їжа в основному продається в таких некрасивих кіосках і часто так погано виглядає і пахне? І що взагалі можна їсти на вулиці, щоб потім не страждати від харчового отруєння?

Вивчаючи це питання, я зробила тестові покупки різних вуличних страв. І ось результат, пише facenews.ua.

За приблизними оцінками, тільки в Києві працює понад 300 точок з шаурмою. Страва дуже проста: м’ясо на вертелі, як правило, курятина, кладеться в лаваш з маринованими овочами та соусом. І ось вже готовий повноцінний обід за 30-40 гривень. Кожна така точка продає від 40 до 100 порцій на день. Активний розвиток такого бізнесу пов’язаний перш за все з активністю людей, які його створюють. При цьому найчастіше вони не особливо замислюються над якістю страв і зовнішнім виглядом торгової точки. Практично жоден з кіосків з шаурмою не має дозволів. Продавцям ніде елементарно помити руки і сходити в туалет. Тому навіть теоретично шаурма є небезпечно. Але якщо ви дуже вже її любите, потрібно звертати увагу на деякі зовнішні чинники.

Перше – це зовнішній вигляд самого кіоску і продавця. Неохайний фасад, брудні стіл і стіни, одяг з плямами на продавцю свідчать про те, що чистота тут і не ночувала. А значить, те само стосується і до продуктів.

Друге – продавець обов’язково повинен працювати в одноразових рукавичках. І ці рукавички повинні бути дійсно одноразовими, тобто одягатися перед приготуванням страви, а не використовуватися багаторазово. І перш, ніж брати від вас гроші, рукавички продавець повинен зняти.

Черга до кіоску не свідчить про якість їжі. Швидше про те, що точка знаходиться в прохідному місці, і голодних людей тут багато. До того ж, безліч людей абсолютно не гидливі і не звертають уваги ні на що.

Що стосується самої їжі, то на відстані розпізнати, якої якості соус і наповнювачі, дуже складно. Тому, коли вам продали шаурму, потрібно її як мінімум понюхати, перш ніж з’їсти. Різкий запах і розмаїття спеції свідчать про те, що продукти, швидше за все, зіпсовані. Приправи використовуються, щоб замаскувати це. Всюдисуща корейська морква може закамуфлювати все, що завгодно. І звичайно, сам смак – у м’яса повинен бути смак м’яса, воно не повинно бути солодкуватим або позбавленим смаку, як гума.

А якщо вам все ж вдалося знайти таку точку, в якій все прекрасно: і зовнішній вигляд, і продавець, і їжа, не поспішайте повторити покупку. У кіосках із шаурмою рідко викидають нереалізовані залишки, і свіжі продукти знову з’являться тільки після того, як будуть розпродані старі.

Сосиски і хот-доги

Інша популярна в народі страва вуличної їжі – хот-дог. Середня ціна на нього близько 40 грн, але є і більш дорогі і якісні за 50 грн, і зовсім «сумні» за 25-30 грн. Хот-доги найчастіше продаються на додаток до тієї ж шаурми. Принципи вибору ті ж: чистота торгової точки, акуратність продавця, рукавички. І, звичайно, важливі смак і запах: прострочені сосиски і соуси можна визначити при першому укусі.

Випічка

Вуличні пекарні – це практично безпечна, хоча і часто зовсім не смачна вулична їжа. Булочкою, круассаном, пиріжками або вафлями складно отруїтися, а перекусити на ходу можна. До того ж більшість вуличних пекарень виглядає досить цивілізовано, в них не страшно купувати їжу. Хоча продати вчорашню булочку все-таки можуть, але це легко визначити навіть за відчуттями: черстве або м’яке.

Популярність грузинської кухні також знайшла своє відображення у вуличній торгівлі. За своєю суттю це ті ж пекарні, в яких хачапурі, кубдарі і лаваші складають основу асортименту. Таких точок в столиці близько 70, керують і готують тут в більшості своїй етнічні грузини, тому якість страв досить непогана.

Кава

Саме кав’ярні – кіоски та мобільні точки стали лідерами у розвитку вуличного пропозиції. Кавовий бізнес не вимагає великих вкладень, потрібно тільки знайти правильне місце. Готувати страви не обов’язково, до кави можна продавати випічку та солодощі, а значить, ніякої метушні з кухнею. Отруїтися кавою важко. Втім, брудні руки і неохайний вигляд продавця можуть зіпсувати навіть каву. Також можна уточнити, яка вода використовується і який сорт кави. Багато вуличних кав’ярень продають каву низької якості, дешеву з різними домішками, і використовують воду з-під крана. Смачним такий напій не буде ніколи.

Нова вулична їжа

Зовсім вже боязкими паростками на цьому тлі виглядає те, що можна назвати Новою вуличною їжею. Про неї писати приємно і легко. Як правило, це красиво оформлені, цивілізовані і навіть концептуальні вуличні точки. У них не продається шаурма. Але поки їх частіше можна побачити на різних фестивалях, наприклад, Фестивалі вуличної їжі, ніж в місті. Бургери, локшина, устриці з ігристим, равлики, котлети, чебуреки відмінної якості, морепродукти, азіатські снеки, здорова їжа – все це могло б бути на наших вулицях. Але труднощі входження в ринок і зайняті шаурмою місця заважають розквітнути концептуальним проектам. Тому спробувати щось особливе можна в основному на спеціалізованих заходах.

поширити новину: