Ви тут:
Р Суспільство 

Як оформити лікарняний лист в Україні

З 1 січня 2019 року система виплат лікарняних листів змінилася. На що очікувати українцям уже сьогодні й чи можливо буде взагалі оформити листок непрацездатності, розповідаємо у сьогоднішній статті.

Хворіли? А скільки стажу?

Розмір виплати коштів за лікарняним листом відтепер прямо залежить від розміру заробітної плати та робочого стажу. Перші п’ять днів лікарняного оплачує працедавець, а далі кошти будуть виділятися із фонду соціального страхування.

Незалежно від того, чи у вас є робота в Хмельницькому, Києві або у віддаленому селі Одеської області, мінімальний розмір лікарняного з початку поточного року становить 100 гривень. При розрахунку враховують середню заробітну плату за останні 12 місяців. Для цього всю сукупну зарплату ділять на кількість днів у році (з урахуванням державних вихідних). Отримана сума — розмір лікарняного за один день.

Розраховувати за суму лікарняних, яка буде співвідносна з розміром середньомісячної зарплати можуть не всі, а лише ті, хто пропрацював понад 8 років. Для інших розрахунок здійснюється за таким принципом:

    • від 3 до 5 років стажу — 60% місячної зарплати;

  • від 5 до 8 років стажу — 70% місячної зарплати;

  • від 8 років стажу — 100% місячної зарплати.

На лікарняний через інтернет

У 2019 році в Україні також запрацює електронний реєстр листків непрацездатності. В Міністерстві охорони здоров’я планують, що протягом поточного року електронні лікарняні повністю замінять паперові варіанти. Це дасть змогу пацієнтами зекономити час і сили під час походу в лікарню (не потрібно буде ходити кабінетами, щоб зібрати необхідні печатки) та звільнить лікарів від непотрібної паперової роботи. У держвідомстві наголошують, що для отримання листка непрацездатності консультація медпрацівника, як і раніше, залишається обов’язковою, а власне бланк стане електронним.

Деталі, які варто враховувати

    • Лікар може видати лікарняний терміном до 15 днів. За необхідності його подальшого продовження, рішення буде приймати лікарська комісія, яка призначається керівником медичного закладу.

  • Фельдшери та фахівці сфери стоматології можуть видавати лікарняні на термін до десяти днів включно.

  • За бажанням пацієнти можуть отримати листок непрацездатності на руки як в день «відкриття» лікарняного, так і після його «закриття».

  • У середині 2018 року було розширено перелік осіб, які можуть претендувати на отримання листка тимчасової непрацездатності. Відтепер спокійно «йти на лікарняний» можуть священнослужителі, безробітні, члени виробничих кооперативів, надомники та індивідуальні працівники, іноземці, особи без громадянства, держслужбовці, інші особи за умови, що за них були здійснені відрахування до Фонду соціального страхування.

 

поширити новину: