Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві презентували книгу спогадів полтавця, командира Армії УНР

Серед низки цьогорічних ювілейних дат – події 80-літньої давності на Закарпатті, що є знаковими в українському державотворенні. З цієї нагоди у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Котляревського презентували унікальну книгу спогадів підполковника Армії УНР, уродженця Полтавщини Антіна Кущинського «Закарпаття в боротьбі».

Модератором виступив Станіслав Федорчук, український політолог, публіцист, книжковий оглядач, випускник історичного факультету Донецького університету ім. В. Стуса, автор книги “Демонтаж лицемірства”, голова Правління громадської організації “Українська народна рада Донеччини та Луганщини”.

Антін Кущинський народився у Лохвиці, брав участь у розбудові Вільного козацтва в Кременчуці. Завдяки зусиллям місцевих активістів на малій батьківщині учасника Визвольних змагань є вулиця, яка носить його ім’я, та пам’ятна дошка.

Книга мала лише одне видання 1981 року в Буенос-Айресі накладом 750 примірників і залишалась одним з найрідкісніших видань про боротьбу закарпатців за незалежність України. До річниці подій у Закарпатті книгу вперше перевидали в Україні.

Спогади містять опис подій, що відбувались до Другої світової війни на Закарпатті та низку живих свідчень про діяльність та вчителювання Антіна Кущинського у селах Заріччя, Ясіня, Кваси та інші. Під час боротьби Карпатської Січі Кущинський був командиром Гуцульського кошу. В Рахові потрапив у полон, перебував у концентраційному таборі Варіо-Лопош в Угорщині разом із Василем Ґренджою-Донським, Іваном Климпушем та ін. Подальша доля автора мала всесвітню географію від Німеччини, Парагваю до Чикаґо. Він став одним із визначних діячів української діаспори та залишив по собі чималий науково-історичний здобуток. Але серце своє та найтепліші спогади він залишив на Закарпатті.