Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Кременчуці вшанували пам’ять жертв Катинської трагедії

13 квітня у Придніпровському парку біля Катинського дуба згадали нашого земляка військового Війська Польського Броніслава Урбанського і тисяч інших польських офіцерів, священиків, які були розстріляні в Катинському лісі та інших містах.

Участь у заході взяли заступник міського голови Дмитро Кравченко, активісти дитячого об’єднання «Армія добра», представники АСМБР, Інституту розвитку Кременчука, депутати міської ради, голова Полтавського обласного осередку Спілки поляків України Віктор Маренич, імам мусульманської громади міста шейх Тагір, представники католицької та православної громад, повідомили у Кременчуцькій міській раді.

Директор Інституту розвитку Кременчука Андрій Мельник розповів дітям історію Катинських подій, в яких були розстріляні польські військовослужбовці. Перед присутніми також виступили заступник міського голови Дмитро Кравченко, голова Полтавського обласного осередку Спілки поляків України Віктор Маренич, імам мусульманської громади шейх Тагір.

Після хвилини мовчання покладаються квіти до пам ‘ятного каменю.

За матеріалами Інституту історії України – КАТИНСЬКИЙ РОЗСТРІЛ 1940 – заг. назва (за місцем одного з масових поховань – у Катинському лісі під Смоленськом; нині місто в РФ) масового знищення в спец. таборах НКВС та тюрмах 22 тис. польс. офіцерів і держ. службовців, захоплених у полон під час радянсько-польської війни 1939. Страти здійснювалися на виконання постанови ЦК ВКП(б) від 5 берез. 1940 впродовж квіт.–трав. цього самого року у Козельському (Смоленська обл., нині тер. Калузької обл., РФ), Старобільському (Харків., нині Луган. обл.) та Осташківському (Калінінська, нині Тверська обл.) спец. таборах НКВС, а також у кількох в’язницях Києва, Харкова, Херсона та Мінська (Білорусь). У роки Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 у квіт. 1943 нім. окупаційні власті виявили в Катинському лісі поховання польс. офіцерів й інформували про це світ. громадськість. Було віднайдено 8 ровів з тілами польс. військовиків. Під час встановлення меж польс. кладовища були також відкриті масові поховання рад. громадян у цивільному одязі та у військ. формі, страчених рад. спецслужбами і похованих у Катинському лісі в різний час між 1928 та 38. У черв. 1943 в 6 нових могилах було перепоховано останки 4241 польського військовика. Двох генералів поховали в окремих могилах у кам’яних саркофагах. Після звільнення Смоленщини рад. уряд звинуватив у вбивстві поляків у Катинському лісі гітлерівський режим. З цією метою було створено Спец. держ. комісію на чолі з акад. М.Бурденком. Однак під час Нюрнберзького процесу 1945–1946 рад. стороні не вдалося довести факт причетності гітлерівців до К.р. Таємні документи, що підтверджують масові розстріли 1940 польс. полонених сталінським режимом, уперше були оприлюднені в РФ у серед. 1990-х рр. У жовт. 1996 уряд РФ прийняв постанову про створення на місці загибелі понад 4 тис. польс. і бл. 10 тис. рад. громадян Держ. меморіального комплексу “Катинь”.

поширити новину: